Психологическа годност
Форум на българските шофьори
Петък, 17 Май, 2024, 15:00:25 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1] 2 3 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Психологическа годност  (Прочетена 137752 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
bo4a
Старши потребител
****

Рейтинг: +54/-5
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 300
Теми: 63



Активност
0%


« -: Понеделник, 11 Април, 2011, 19:54:40 »
ОтговорОтговор

Колега, наистина е важно да се разбере кой нормативен документ казва, че срока е 3 години. Всичко останало е догадки и предположения.
НАРЕДБА № 36 ОТ 15 МАЙ 2006 Г. ЗА ИЗИСКВАНИЯТА ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКА ГОДНОСТ И УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПСИХОЛОГИЧЕСКИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА КАНДИДАТИ ЗА ПРИДОБИВАНЕ НА ПРАВОСПОСОБНОСТ ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА МПС, НА ВОДАЧИ НА МПС И НА ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА ИЗПИТНИ КОМИСИИ

Издадена от Министерството на транспорта

 Обн. ДВ. бр.46 от 6 Юни 2006г., изм. ДВ. бр.4 от 16 Януари 2007г., изм. ДВ. бр.36 от 4 Май 2007г., изм. ДВ. бр.18 от 5 Март 2010г.

Глава трета.

УСЛОВИЯ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ПСИХОЛОГИЧЕСКОТО ИЗСЛЕДВАНЕ

Чл. 5. Психологическата годност се установява с психологическо изследване.

Чл. 6. При психологическите изследвания се прави оценка за състоянието на психологическите качества на изследваното лице и съответствието им с изискванията към съответната категория или професионална група и се прави прогноза с вероятностен характер за психологическата годност на лицето за съответната цел за определен период от време.

Чл. 7. (1) Всяко психологическо изследване завършва със заключение за психологическа годност.

(2) При положително заключение от психологическото изследване на изследваното лице се издава "Удостоверение за психологическа годност" (приложение № 1).

(3) При отрицателно заключение от психологическото изследване на изследваното лице не се издава документ.

Чл. 8. (1) При всяко постъпване на работа като водач на таксиметрови автомобили или водач на автомобили за обществен превоз на пътници или товари, както и за председател на изпитна комисия, лицата представят удостоверение за психологическа годност. Удостоверението важи за постъпване на работа три години от датата на неговото издаване.

(2) (Изм. - ДВ, бр. 36 от 2007 г.) Удостоверението за психологическа годност важи за срок три години от датата на неговото издаване с изключение на случаите по чл. 1, ал. 1, т. 5, 6 и 7, в които удостоверението важи за срок шест месеца.

(3) При навършване на 55-годишна възраст водачите на таксиметрови автомобили и водачите на автомобили за обществен превоз на пътници или товари е необходимо да притежават удостоверение за психологическа годност, от датата на издаването на което са изтекли не повече от три години.

(4) Водачите по ал. 3 подлежат на психологическо изследване на всеки три години след датата на издаване на предходното удостоверение за психологическа годност.

(5) При навършване на 65-годишна възраст водачите на таксиметрови автомобили и водачите на автомобили за обществен превоз на пътници или товари е необходимо да притежават удостоверение за психологическа годност, от датата на издаването на което е изтекла не повече от една година.

(6) Водачите по ал. 5 подлежат на психологическо изследване на всяка една година след датата на издаване на предходното удостоверение за психологическа годност.

Чл. 9. (1) Всяко лице има право на три явявания на изследване за психологическа годност в продължение на 12 месеца.

(2) При отрицателно заключение от първото явяване на психологическо изследване изследваното лице има право на второ явяване на психологическо изследване в срок до шест месеца от първото.

(3) При отрицателно заключение от второто явяване на психологическо изследване изследваното лице има право на трето явяване на изследване в срок до шест месеца от второто.

(4) При отрицателно заключение от третото явяване на психологическо изследване, както и при неявяване в срока за второ или трето явяване на психологическо изследване, лицето има право на ново изследване не по-рано от една година след първото изследване.

Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 4 от 2007 г.) Първото и второто явяване на психологическо изследване се извършват, както следва:

1. (изм. - ДВ, бр. 18 от 2010 г.) лицата, които притежават свидетелство за управление на МПС, се явяват в Областния отдел "Контролна дейност - ДАИ на територията на областта, където се водят на отчет като водачи на МПС;

2. (изм. - ДВ, бр. 18 от 2010 г.) лицата, които не притежават свидетелство за управление на МПС, и лицата по чл. 1, ал. 1, т. 6 се явяват в съответния Областен отдел "Контролна дейност - ДАИ на територията на областта по постоянния им адрес;

3. (нова - ДВ, бр. 36 от 2007 г.) лицата, на които временно е отнето свидетелството за управление на МПС на основание чл. 171, т. 1, буква "а", както и лицата, които са лишени от право да управляват МПС на основание чл. 174, ал. 2 ЗДвП или чл. 343г НК, се явяват на територията на областта, където се водят на отчет като водачи на МПС;

4. (нова - ДВ, бр. 36 от 2007 г.) лицата, които са загубили правоспособност за управление на МПС на основание чл. 157, ал. 4 ЗДвП, се явяват на територията на областта, където е издадено свидетелството преди загубата на правоспособността.

(2) Третото явяване на психологическо изследване се извършва в дирекция "Професионална компетентност, психологически подбор и водачи" в Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".

Чл. 10а. (Нов - ДВ, бр. 4 от 2007 г.) (1) Лицата, които извършват психологическото изследване при първото явяване, трябва да имат завършено висше образование по специалност психология с образователно-квалификационна степен "бакалавър" или да имат завършено висше образование по специалност философия, социология или педагогика и да са придобили следдипломна квалификация по специалност психология.

(2) При второто явяване изследванията за психологическа годност на кандидатите за придобиване на правоспособност за управление на МПС и на водачите на МПС се извършват от регионална психологическа комисия (РПК), която се състои от председател и член.

(3) При третото явяване изследването за психологическа годност се извършва от Централната експертна психологическа комисия (ЦЕПК), която се състои от председател и двама членове.

(4) Председателите и членовете на комисиите по ал. 2 и 3 трябва да отговарят на изискванията по ал. 1.

(5) Психологическото изследване на председателите на изпитни комисии се извършва от ЦЕПК.

Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2010 г.) Лицата по чл. 1, ал. 1 и 2 се явяват на психологическо изследване преди започване на обучението за придобиване на правоспособност за управление на МПС от съответната категория.

(2) Лицата по чл. 1, ал. 1, т. 3 се явяват на психологическо изследване преди явяването на изпит за придобиване на удостоверение "Водач на лек таксиметров автомобил".

(3) (Изм. - ДВ, бр. 18 от 2010 г.) Лицата по чл. 1, ал. 1, т. 8 се явяват на психологическо изследване преди издаване на свидетелството за управление на МПС за съответната категория.

(4) (Нова - ДВ, бр. 36 от 2007 г., изм. - ДВ, бр. 18 от 2010 г.) Лицата по чл. 1, ал. 1, т. 1 и 5 се явяват на психологическо изследване преди явяване на изпита за придобиване на правоспособност за управление на МПС, а лицата по чл. 1, ал. 1, т. 6 и 7 - след изтичане на срока на наказанието.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Форум на българските шофьори
« -: Понеделник, 11 Април, 2011, 19:54:40 »

 Активен
Етикети:
Страници: [1] 2 3 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
driver-bg.eu
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!