Форум на българските шофьори

Дискусии и проблеми => Законодателство => Темата е започната от: Pando85 в Петък, 09 Август, 2013, 12:01:59



Титла: Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Pando85 в Петък, 09 Август, 2013, 12:01:59
Карайки своя автомобил, пред мен излиза полицай, вдига палка и сигнализира да отбия от пътя за проверка. Иска да прегледа редовността на документите ми и да отчете дали има наличие на алкохол в кръвта ми. Може да последва обиск и дори да ми бъде съставен акт за административно нарушение. Сигурен ли съм обаче, че това наистина е служител на МВР и правилно ли е постъпил, спирайки автомобила ми и извършвайки всяка една от процедурите за проверка?

УНИФОРМЕНИ БЕЛЕЗИ НА ПЪТНИТЕ ПОЛИЦАИ

Не спирам и не изпълнявам разпореждания на лица, които не носят законово определената полицейска униформа (цвят – тъмно син и/или жълта светлоотразителна жилетка). Задължителна е и маркировка на стоп-палката и надпис върху автомобила на служителите на реда  „Полиция” или „Пътна полиция”. Възможно е да бъда спрян и от други служители на МВР с униформени надписи “Охранителна полиция”, “Гранична полиция” и т.н..

ИЗИСКВАНИЯ ЗА СПИРАНЕ НА МПС

За да бъда правилно спрян от пътните полицаи те трябва:

    да заемат видимо място, а не да застават в засада скрити зад завои, храсти, дървета, билбордове или по какъвто и да е подвеждащ и изненадващ начин;

    да подават сигнал със стоп-палка, възможно е и с ръка, а през нощта да описват полукръг с червена светлина. Сигнал за спиране може да бъде подаден и от движещ се полицейски автомобил или мотоциклет;

    да ми се представят, като се идентифицират с име и звание, а при съмнение от моя страна са длъжни да покажат полицейските знаци по себе си и служебната си карта;
    да са на осветено място (когато спират за проверка автомобили през нощта) и служебният им автомобил да е с включени сини сигнални лампи.

Ако някой от тези четири елемента в началото на процедурата на проверка не са спазени, служителите на КАТ подлежат на дисциплинарна отговорност и се стига до нередовност на процедурата. Тогава може да предявя възражения относно начина, по който са ме спрели в акта или на собствен лист (ако е нужно повече място), като опиша в акта, че прилагам възраженията си на отделен лист. Ако забравя или по някаква друга причина не напиша възраженията си в акта, мога да го сторя в 3-дневен срок пред органа, който го е издал. Последната подобна възможност, която имам е да обжалвам наказателното постановление на КАТ пред съответния районен съд.

ПРОВЕРКА НА ШОФЬОРА НА МПС – НАЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ, ОБИСК И ДРУГИ

В Закона за движение по пътищата (ЗДвП), в Правилника за прилагането му, както и в Закона за МВР е регламентирана контролната функция на Сектор „КАТ – Пътна полиция” за безопасност и спазване на правилата за движение по пътищата. При проверка на редовността на моите документи, органите на реда са овластени да проверяват само:

    документи за самоличност: лична карта или паспорт (в случай на задгранични пътувания);

    свидетелство за управление на МПС, контролен талон (ако ми е иззет от органите на КАТ, представям преписа от акта за констатираното административно нарушение, за което ми е бил задържан самият талон);

    документи за регистрационния талон на превозното средство; за сключена застраховка „Гражданска отговорност” на автомобила и талон от годишен технически преглед;

    удостоверителни стикери, залепени на предното стъкло на колата: платена винетна такса (за пътища, които изискват такава, например извънградски); стикер за преминат технически преглед и за сключена застраховка „Гражданска отговорност”.

Има случаи, в които Пътната полиция може да иска извършване на обиск на шофьора или пътниците в автомобила, проверка на лични вещи и на самото превозно средство, при което полицаят е длъжен да състави протокол, подписан от него, от един свидетел и от проверяваното лице. Този вид проверка става само в посочените от закона случаи, а не произволно. Например при наличие на данни, че проверяваното лице е извършило престъпление или друго нарушение на обществения ред, или при данни, че носи опасни и забранени за притежание предмети. Този вид проверка не е свързан пряко с правилата за движение по пътищата, затова няма да се поколебая да искам обяснение и правни основания за конкретния повод на обиска, както и задължителното изготвяне на протокол с вписани подробно причините за претърсването. Няма и да позволя на полицаите да надхвърлят необходимите им правомощия като знам, че при личен обиск от лице от противоположния пол, мога да възразя.

Обискът на МПС е нещо различно от обичайните проверки на КАТ от типа: “отвори багажника да видя какво караш” или “я да видим какво возиш на задната седалка”. Той може да се извърши, само когато се издирват веществени доказателства за извършено престъпление или нарушение на обществения ред. Става въпрос за задълбочен, щателен оглед на купето, багажника и други места в автомобила, за които се изисква предварително издадена разрешителна заповед. Обиск на МПС без издадена заповед има само в 2 случая – когато лицето е задържано, или ако има неоспорими доказателства, че укрива предмет, обект на престъпление.

Проверките на Пътна полиция за съдържание на алкохол в кръвта на шофьорите са често явление, което не трябва да се подценява и също съдържа определени права, засягащи проверявания. Установяване на алкохол в кръвта на водача на МПС над 0.5 промила е административно нарушение по ЗДвП, а концентрация над 1.2 промила е престъпление по Наказателния кодекс.

    Ако все пак се опитам да оспоря отчетеното количество промили алкохол в кръвта ми и се съмнявам в изправността на уреда за измерване на алкохол в дъха, мога да поискам от полицаите да ми покажат знаците върху него, които са задължителни и отчитат годишния преглед и редовността на апарата или да погледна знаците на удостоверението, придружаващи апарата за измерване.

    Ако проверката на апарата не ме задоволява и искам да оспоря отчетения от него резултат, полицаят освен акт за нарушение може да ми издаде талон за медицинско изследване и да ми го връчи срещу подпис. Полицаят отбелязва в него лечебното заведение, в което следва да се яви лицето и срока на явяването – до 45 минути, когато нарушението е извършено на територията на населено място, в което се намира лечебно заведение, и до 120 минути – в останалите случаи.

    Мое право е да поискам да ми се даде нов накрайник за дрегера и дори да си го поставя лично.

При съмнения в изправноста на уреда за измерване на скоростта на МПС, може да поискам неговия идентификационнен номер и представяне на самото устройство за експертиза, като посоча тези данни и възражения в издадения ми акт за административно нарушение.

Законово установено е, че мога да бъда проверен и за наличието на аптечка, пожарогасител, светлоотразителен триъгълник и резервно колело (джанта с гума). От КАТ могат да ми направят проверка за тях, но не и за резервна крушка за фар например.

СЪСТАВЯНЕ НА АКТ ЗА АДМИНИСТРАТИВНО НАРУШЕНИЕ

В него се вписват моите лични данни, дата и място на извършване на нарушението, както и описанието и причините за възникването му и други (образец на акт). Важното в случая е да прочета внимателно съдържанието му и при открита нередност да впиша своите възражения в съответната графа. Силно препоръчително е като запиша каквото съм решил да сложа едно голямо „Z” на останалите свободни места за писане, за да не може да се добавя нищо след това. Ако на момента не успея да се възползвам от правото си на възражение, може в 3-дневен срок от подписване на акта да представя писмени възражения до дирекция „Пътна полиция” към която принадлежи служителят, който ми го е издал.

При съставянето на акт за констатирано нарушение, служителите имат право да задържат моя контролен талон, а аз да получа копие от акта, което да пазя и показвам при последваща проверка от органите на реда, докато си получа талона обратно.

Шофьорската ми книжка не може да бъде иззета при обикновена процедура за проверка, с изключение на случаи, в които съм с алкохол над 0.5 в кръвта. Задължително е наличието на заповед за това, издадена от оправомощен ръководител на МВР, която да ми бъде връчена. Изземване става и в случай, че съм бил наказан с лишаване от право да управлявам МПС и е влязло в сила наказателно постановление или присъда за това.

За да бъде актът валиден, той трябва да се подпише и от свидетел (обикновено това е вторият служител на МВР). Когато няма свидетел (или служителят е само един), то тогава може да ми бъдат проверени документите, но не и да ми се състави акт.


Надявам се статията бъде полезна на колегите от форума, ако пък администратора реши, че е ненужна да и тегли терантите.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Вторник, 15 Октомври, 2013, 09:11:27
Гледам че никой не е отговорил по темата. та да мъцна
Онзи ден в събота рано рано ме спряха ей така, размаха се с обикновената палка, не светеща, на патрулката не и светеха ламбите
И аз съответно след като гледах репортажа и твойто писане колега, взех да се дръвчим и да го питам защо ме спира. Полицая направо не можа да повярва че питам такива работи. Вика ми, ще ви кажа, дайте си документите. Аз му викам, ще си ги дам, кажи ми първо, нали се сещаш че не съм седнал да карам тая прогимназия без документи, така че защо ме спираш.
И той ми изломоти името на някаква европейска акция... та аз нямаше на къде и си дадох документите..
Съответно нямаше за какво да се заяде, а намери една гума на ремаркето с грайфер, ама леко изкопана на едно място, като монета от 50 ст. и тела се вижда. Съвсем нормално ако питате мен, за стара гума
И за това ми оцепи един фиш...
Та исках да кажа, че не се много впечатляват полицаите от новите наредби, ама как съм могъл да действам по добре, така че да не стигам до фиша?


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: МИНКО ИЛЧЕВ в Понеделник, 21 Октомври, 2013, 00:24:26
КАТ има своите 10 тайни, разкрива "Труд". Ето десет от тях, които могат да ви спасят от нелепата ситуация с лакомите катаджии. Преди да ги прочетете, запомнете - карайте внимателно и спазвайте правилата за движение.
1. Патрулът на пътя няма уред, с който да засича превишена скорост. Ако ви спре някой катаджия и ви каже, че се движите с превишена скорост, веднага го попитайте с какъв уред констатира това.
2. Мобилните камери не могат да снимат нощем. Това го правят само стационарните, които имат светкавици.
3. Радарът не може да засича в тунел. Независимо дали камерата на КАТ е стационарна или мобилна, дори и да е сложена на близо, до изхода на тунел, тя не може да улови правилно обратния сигнал, който се отразява от стените.
4. Градското видеонаблюдение не може да снима за скорост. Системите от камери по улиците в София, Варна и други градове не са радари. По техни клипове не могат да бъдат съставни електронни фишове за скорост.
5. Стационарните камери не виждат коли със скорост над 250 км/ч. Звучи невероятно, но онези, които профучават бясно край радара на шосето, отървават глобата.
6. Дрегерът мери алкохола в количество издишан въздух, съдържанието в кръвната проба не е същото. Когато уредът, който носят катаджиите, ви покаже алкохол над допустимите 0,5 промила, не бързайте нито да се отчайвате, нито да давате подкуп.
7. Уредът за алкотест трябва да е годен и да е собственост на МВР. Ако полицай иска да ви изпробва с дрегер, той е длъжен да носи документ за уреда, в който пише вида му и кога е минал за технически преглед.
8. Не всеки полицай има право да пише акт или фиш. Обърнете внимание на униформата, името, фамилията и длъжността на полицая, който ви е спрял за проверка.
9. Искайте фиш за нарушения, които се наказват с глоба до 50 лева. Ако ви хванат с някакъв очевиден грях и сте съгласен за вината си, настоявайте да ви напишат фиш, а не акт.
10. За зимни гуми глоба няма. Когато ви проверяват думите, катаджиите може да пропуснат да споменат, че в закона няма санкция, ако се кара с летни гуми през зимата.


Източник: http://pik.bg/10-%D1%82%D0%B5-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5-news107442.html (http://pik.bg/10-%D1%82%D0%B5-%D1%82%D0%B0%D0%B9%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%B8%D1%82%D0%BE-%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B8%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82-%D0%B4%D0%B0-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%B5%D1%82%D0%B5-news107442.html)


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: naum4o в Събота, 23 Ноември, 2013, 21:40:51
8. Не всеки полицай има право да пише акт или фиш. Обърнете внимание на униформата, името, фамилията и длъжността на полицая, който ви е спрял за проверка.

Кой може и кой не може да ме санкционира? Много отдавна ме занимава този въпрос.
Имах колега, на който съдът обяви за нищожен акта, благодарение на възражението му, че патрулният полицай е бил без шапка/фуражка и като такъв не е бил в правомощията си да спре автомобила в този случай.  ;)


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: admin в Събота, 23 Ноември, 2013, 23:23:00
8. Не всеки полицай има право да пише акт или фиш. Обърнете внимание на униформата, името, фамилията и длъжността на полицая, който ви е спрял за проверка.

Кой може и кой не може да ме санкционира? Много отдавна ме занимава този въпрос.
Имах колега, на който съдът обяви за нищожен акта, благодарение на възражението му, че патрулният полицай е бил без шапка/фуражка и като такъв не е бил в правомощията си да спре автомобила в този случай.  ;)

Може да те санкционира този полицай, който е упълномощен писмено от министъра на вътрешните работи. Ако в съда изискаш заповедта и не може да я покаже, актът ще отпадне със сигурност.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: driver1 в Събота, 23 Ноември, 2013, 23:29:31
Може да те санкционира този полицай, който е упълномощен писмено от министъра на вътрешните работи. Ако в съда изискаш заповедта и не може да я покаже, актът ще отпадне със сигурност.

   Как да го разбирам това? Че министъра упълномощава персонално всеки пътен полицай? Нещо не ми се вярва това...


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: admin в Събота, 23 Ноември, 2013, 23:43:47
   Как да го разбирам това? Че министъра упълномощава персонално всеки пътен полицай? Нещо не ми се вярва това...

Закон за административните нарушения и наказания

Чл. 37. (1) Актове могат да съставят длъжностните лица:
а) посочени изрично в съответните нормативни актове;
б) (Изм. - ДВ, бр. 59 от 1992 г.) определени от ръководителите на ведомствата, организациите, областните управители и кметовете на общините, на които е възложено приложението или контрола по приложението на съответните нормативни актове.
(2) Актове могат да съставят и представители на обществеността, ако са овластени за това с нормативен акт.

Решение на Районен съд - гр. Попово

Актът за установяване на административно нарушение  е съставен от компетентно лице  по чл.37,ал.1,б.”б”ЗАНН, в срока по по чл. 34,ал.1 от ЗАНН, като същият формално съдържа всички необходими по чл.42 ЗАНН реквизити. По делото е представена Заповед №Із-203/08.02.2007г. на Министъра на вътрешните работи, с която е доказана компетентността на актосъставителя да съставя АУАН по ЗМВР.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: driver1 в Неделя, 24 Ноември, 2013, 00:36:00
    Пак не става ясно къде точно е изискването за ПЕРСОНАЛНО упълномощаване? Опростено казано, министъра упълномощава служителите от определено звено на ведомството си да съставят актове. За индивидуални пълномощни въобще не става дума. Както и да е...


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: naum4o в Неделя, 24 Ноември, 2013, 00:42:27
Точно това е питането - кои ведомства в системата са упълномощени да са компетентни и кои не са? Може ли гранична полиция да напише акт по ЗЗП? Ами общинска? Ами пернишка?  :D


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: admin в Неделя, 24 Ноември, 2013, 09:04:33
   Пак не става ясно къде точно е изискването за ПЕРСОНАЛНО упълномощаване? Опростено казано, министъра упълномощава служителите от определено звено на ведомството си да съставят актове. За индивидуални пълномощни въобще не става дума. Както и да е...


Изобщо не четеш какво ти пиша. Посочих ти текст от закона, от който се вижда задължението служителят да е ИЗРИЧНО упълномощен. След това ти посочих, че в хода на делото е изискана заповед, от която да е видно, че служителят е упълномощен и такава е представена. Не съм виждал подобна заповед, но ще се поинтересувам и ще ти пиша допълнително дали е ПЕРСОНАЛНО упълномощен. Според теб ако служителят не е персонално упълномощен, жалбоподателят има ли право да оспори наказателното постановление предвид това, че актът е съставен от неупълномощен служител?


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Неделя, 24 Ноември, 2013, 13:20:07
В интерес на истината, Акт може да ми състави и кмета на моето село, щото много нахално си спирам пред къщата след знак 8т. И това е факт. Ама мисля че повечето кметове не знаят.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: doktora в Неделя, 24 Ноември, 2013, 13:24:54
10. За зимни гуми глоба няма. Когато ви проверяват думите, катаджиите може да пропуснат да споменат, че в закона няма санкция, ако се кара с летни гуми през зимата.
Привет това дали се отнася и до товарните автомобили защото миналата зима слушахме че доста актове са съставени на колеги без зимни гуми че са виновни за задръстванията на пътя


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: M.Traykov в Неделя, 24 Ноември, 2013, 13:43:24
Камионите имат ли зимни-летни гуми?
Мисля че имат само нови и стари гуми и със или без вериги.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Неделя, 24 Ноември, 2013, 14:01:45
В закона пиша 1.6 мм минимален грайфер (ако добре си спомням), както и да са структурно здрави. не пише зимна, летна, нова, стара.
За колите има зимни и летни шарки, смеската на каучука също е различна. Там е хубаво да се сменяват според сезона. Има писано, четете.
За камионите няма зимни и летни. Има типове според това за кой мост са или за каква употреба. Например за диференциал и за шосейна употреба.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: M.Traykov в Неделя, 24 Ноември, 2013, 16:40:38
Да и аз затова говоря.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Неделя, 24 Ноември, 2013, 17:04:35
Камионите имат ли зимни-летни гуми?
Мисля че имат само нови и стари гуми и със или без вериги.
Да и аз затова говоря.
Не, не говориш за това. ;D
Ти мислиш че имат само нови и стари гуми. Това с веригите пък не го разбрах.
Има един знак синичък с една гума окичена с вериги. След този знак нямаш право да навлизаш без да си оборудван с вериги за сняг. Не се поставя въпроса за поставянето им, както и не се коментира вида им. Просто трябва да ги имаш


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: M.Traykov в Неделя, 24 Ноември, 2013, 20:33:28
За знака с веригите ми е ясно,че трябва да имаш след знака. Просто ако гумите са ти хубави или нови и покриват изискванията за грайфера за които каза нямат право да те глобяват.Няма за какво тъй като няма зимни-летни.За колите вече си има и могат.Това знам аз пък дали е вярно.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Неделя, 24 Ноември, 2013, 20:39:57
И за колите не може бе приятел ;D
Хубаво е да си слагаме зимни гуми, заради по-меката смеска и грайфер, но ако имам 1.6 мм на летната гума, мога да си карам в снега и не могат да ми кажат нищо


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: naum4o в Четвъртък, 05 Декември, 2013, 22:36:19
Много ми допада системата с фишовете. Пресечеш непресечена - фишче 20лв. Не спазиш предимство - фишче 20лв. Щом не си пиян и не караш с 200 - фишче 20лв. По-спокойно се чувствам при спиране на палка. А преди време спрат ли те, със сигурност си закъсал - актове, изпълнения, кисели селски катаджии, имаш ли жилетка, чорапи, жартиери...  ;D


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Dido в Петък, 06 Декември, 2013, 13:36:55
Камионите имат ли зимни-летни гуми?
Камионите колега имат такива каквито им сложат.Зимни гуми се произвеждат и за камиони.(Друг е въпроса дали са икономически изгодни за нашите географски ширини)http://www.nokiantyres.com/tyre?id=10932358&name=&group=4.02


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Събота, 04 Януари, 2014, 23:14:20
Колеги, не се подвеждайте. Зимни или летни гуми за тежки камиони няма. Аз не веднъж съм питал, питам и сега. Къде да сменя гумите със зимни, ако тръгна от южна Испания за северна Норвегия?
Колегата е дал пример със winter traction tyre, буквално преведено гума за зимно сцепление, и така да е, тая гума ще иде по дяволите в момента в който стъпне на хубав топъл и сух асфалт. Значи ако камиона се движи предимно в заснежени пътища си заслужава. В противен случай се спазва правилото гуми за управляем мост, за диференциален мост и за ремаркета. Други типове гуми са например гуми с кариерна шарка, за черни пътища полета и т.нат. те също са неподходящи за магистрални влекачи, така както и показаната гума от колегата. Тоест това е частен случай, така както е частен случай и една кариерна гума.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: naum4o в Четвъртък, 30 Януари, 2014, 17:28:23
На този цитат попаднах днес. Остава да разберем какви са тези специални курсове.

8. Не всеки полицай има право да пише акт или фиш.
Обърнете внимание на униформата, името, фамилията и длъжността на полицая, който ви е спрял за проверка. Обикновено катаджиите носят светлоотразителни жилетки с бадж. Такива имат и от "Магистрална полиция" - служба, която е различна от "Пътна полиция". Ако проверяващият е от тези две структури - добре. Но може да се окаже, че на дрехите му има само надпис "Охранителна полиция". Има вероятност също да е жандармерист или граничен полицай. Тогава не е сигурно, че той може да ви напише акт или фиш по ЗДвП. Трябва да е минал на специални курсове.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: Красимир Тодоров в Неделя, 02 Февруари, 2014, 13:13:37
Да така е, четох едно дело и адвоката на жалещия беше поискал да се провери дали актосъставителя е имал правомощията да състави АУАН. Освен правомощия се иска и изкаран курс. Правомощия имат, иначе няма да имат бланка с актове. Остава курса.
Оказа се че тези курсове са срочни, но нямат дата за валидност. Тоест минават курса и уж догодина пак трябва да го мине, но се оказва, че няма дата на валидност на "сертификата" на актосъставителя.
Което автоматически пада в съда като довод в наша полза. Съдията вижда, че има валиден документ, на който не пише валиден до. Което го прави валиден безсрочно, нищо че е редно да се минава периодично.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: mal4o57 в Събота, 18 Октомври, 2014, 10:34:08
Трябва ли полицейските коли да са обозначени и със сини лампи когато те спират.Защото в последно време се разхождат и спират даже и без тях?


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: admin в Събота, 18 Октомври, 2014, 10:56:00
Трябва ли полицейските коли да са обозначени и със сини лампи когато те спират.Защото в последно време се разхождат и спират даже и без тях?

Не, не трябва. В ЗДвП ясно и точно е написано по какъв начин става спирането за проверка.


Титла: Re:Правата ми при проверка от Пътна полиция
Публикувано от: latzi в Четвъртък, 27 Август, 2015, 14:23:43
Като те спрат имаш право преди да си дадеш документите да потърсиш служебната карта на полицая. Това го има и като текст в тяхния закон. Не веднъж така съм правил и макар че им е гадно са я давали.
През 97-ма като млад шофьор ме спираха преди Дунав мост през ноща некви фалшиви куки като за малко не згазих единия щото без жилетки и из храстите в последния момент в рог тъмница изкочи. Оня май и се насра като забих спирачките и засвириха гумите. На мен сърцето през гъза щеше да ми изкочи а милиционера като препариран седеше отстрани на камиона и зорлем ми каза да продължа с репликата. - Ама ти не си ли Румънец.

Та от тогава в повечето случаи първо аз им търся документите.