Дигитална карта
Форум на българските шофьори
Неделя, 19 Май, 2024, 00:37:05 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Дигитална карта  (Прочетена 274152 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
начинаещ
Младши потребител
**

Рейтинг: +19/-1
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 58
Теми: 4



Активност
0%

« Отговор #285 -: Сряда, 23 Март, 2016, 16:14:26 »
ОтговорОтговор



"Ами като толкова искате да спечелите - сложете един ксерокс в ДАИ-за три часа 100 човека им трябваше ксерокс, а най-близкият е далече. "

 То като им знам комисионните в банката,която е близо,по евтино ще ти излезе с такси до съседният град да идеш да ползваш ксерокс!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #285 -: Сряда, 23 Март, 2016, 16:14:26 »

 Активен
keanu
Младши потребител
**

Рейтинг: +11/-0
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 93
Теми: 8



Активност
0%

« Отговор #286 -: Четвъртък, 24 Март, 2016, 22:11:42 »
ОтговорОтговор

Картата за професионална квалификация е около 90 лева и дигиталната карта за тахограф е около 140 лева.

А какви са нужните документи за изваждане на двете карти? Имам предвид, че днес си пуснах в КАТ, нужните документи за новата книжка с "Е" категория. Имам Удостоверение за завършен курс за начална квалификация от 19.02 тая година, но ме посъветваха да изчакам книжката с новата категория и тогава да ходя до ДАИ, за картата за квалификация и за дигиталната карта. Та освен удостоверението и две снимки, ще ми е необходимо ли нещо друго? Заявлението за издаване там ли се пише?
Питам, за да съм подготвен и да не ме връщат и разкарват насам-натам. Предварително благодаря!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #286 -: Четвъртък, 24 Март, 2016, 22:11:42 »

 Активен
cigulkata
Гост
« Отговор #287 -: Неделя, 03 Април, 2016, 07:16:29 »
ОтговорОтговор

Току-що им изпратих запитване и предполагам, че до няколко дни или седмици ще ми отговорят.

Дали вече нямаш някакъв отговор?

В момента карам Е и беседвам в темата с много колеги-колкото пъти попитам трябва ли да сменям дигитала и ПК след като взема новото свидетелство за управление-толкова различни отговори получавам:

Инструктора: Бе, смени си само дигитала, те в чужбина не правят проблем.

Колега; Аз сменям всичко, защото ще карам в чужбина като взема Е кат. и да не ми правят проблеми.

Друг колега: Аз сменям само ПК, защото съм чул , че във Франция правят проблеми.

И т.н. различни решения, но практически никой не знае.

На изпита за листовките питах Даияджията: Ми не знам, питай инструктора.

Мътна и кървава му се вика на това, но с цената на 250 лева.

Някой по опитен колега ,ако бъде така добър да изкаже мнение-става дума за някой чиито номера на книжката , отразени в ПК и дигитала, са различни от номера на настоящата му книжка...ще съм много благодарен.

Идеята ми е , ако не получаваме конкретен отговор, няма конкретен закон -мисля, че сега е момента да се отиде в приемно време при министъра  да му се каже в подробности, стига да сме повече от двама души, съм сигурен , че ще н обърнат внимание, но момента е сега-когато администрацията е като оголен нерв. Аз съм навит-на мен вече ми стана като хоби да се разправям с държавния апарат

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
цецодебел
Потребител герой
*****

Рейтинг: +537/-57
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 861
Теми: 17



Активност
0%


« Отговор #288 -: Неделя, 03 Април, 2016, 07:58:19 »
ОтговорОтговор



На изпита за листовките питах Даияджията: Ми не знам, питай инструктора.


Е как не знае? Нали той трябва да те провери като те спре?.?.?Апа ако си мислиш че министърът ще знае Ухилен Нали знаеш че военния е тракторист ...пардон земеделец Ухилен

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Карам си нормално , вече съм ПЕНСИЯ
cigulkata
Гост
« Отговор #289 -: Неделя, 03 Април, 2016, 08:07:53 »
ОтговорОтговор

Цецо, предполагам, че този изпитващия е различен от този , който ще спира, но такъв отговор получих...
То между другото на тях самия изпит също е сгрешен (снимал съм, щом имам възможност ще кача за доказателство)

Въпрос: Къде се намират направляващите клинове:
а)на Влекача
б)на полуремаркето

Според изпитния въпрос верният отговор е б) на полуремаркето и аз отговорих така, въпреки че съм 99.999% сигурен, че направяващия клин е при лафета на влекача.

Казвам го във връзка, че и това със смяната на картите е може би някаква техническа грешка и при един евентуален разговор тези неща биха били отстранени, та за това си мисля да издиря приемното време и да тида да изложа проблема, просто не ми се иска да ходя сам, че да имам по-голяма тежест.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
cigulkata
Гост
« Отговор #290 -: Неделя, 03 Април, 2016, 08:19:40 »
ОтговорОтговор


Та освен удостоверението и две снимки, ще ми е необходимо ли нещо друго?

Преснимани Лични карти и книжки, но не помня по колко пъти. Казвам ти го, защото тези там нямат един ксерокс и ако ще ходиш на този на Витиня 1 -близкия ксерокс е на 3 дни път с камили. Да си преснимаш предварително. Заявление те ще ти дадат. Ако е вадиш и ПК и дигитал -за двете заедно , платени кеш , имаш право на отстъпка-намекни на касата, че знаеш за отстъпката , че да не си скатаят някой лев.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
цецодебел
Потребител герой
*****

Рейтинг: +537/-57
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 861
Теми: 17



Активност
0%


« Отговор #291 -: Неделя, 03 Април, 2016, 08:27:43 »
ОтговорОтговор

Преснимани Лични карти и книжки, но не помня по колко пъти. Казвам ти го, защото тези там нямат един ксерокс и ако ще ходиш на този на Витиня 1 -близкия ксерокс е на 3 дни път с камили. Да си преснимаш предварително. Заявление те ще ти дадат. Ако е вадиш и ПК и дигитал -за двете заедно , платени кеш , имаш право на отстъпка-намекни на касата, че знаеш за отстъпката , че да не си скатаят някой лев.
Аз карам прицеп 30 г. но не знам какво е “направляващ клин“ Засрамен Засрамен Засрамен......
А тези от ДАЙ , били специализирани  ;)Едни да те късат на изпити,а другите те питат “ Е сега кво прайм“ Ухилен
Ксерокс има отсреща . Мацката за 10 кинта ще ти попълни и всичко за да не те клатят че си сгрешил..........Много я мразят в ДАЙ Намигване

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Карам си нормално , вече съм ПЕНСИЯ
цецодебел
Потребител герой
*****

Рейтинг: +537/-57
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 861
Теми: 17



Активност
0%


« Отговор #292 -: Неделя, 03 Април, 2016, 08:50:05 »
ОтговорОтговор


"Ами като толкова искате да спечелите - сложете един ксерокс в ДАИ-за три часа 100 човека им трябваше ксерокс, а най-близкият е далече. "

Ти луд ли си братле? Нали както казваха в казармата  “ Целта е да е..ва майката на личния състав“ .......Тръгни с 20 лв напред и тея ще излязат през гишетата ,да ти попълнят документите!  Това лято го играх тоя филм...

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Карам си нормално , вече съм ПЕНСИЯ
cigulkata
Гост
« Отговор #293 -: Неделя, 03 Април, 2016, 09:03:33 »
ОтговорОтговор

Един лев няма да им дам, доколкото това е възможно!
Не, че сега не ми взимат достатъчно!

Лошото е, че хората са се примирили:/ Колегите от курса , като разискваме ваденето на нова карта, въпреки моята позиция, че не трябва да се вади, ми казват:"братле, прав си, ама аз за всеки случай ще си извадя нови, че да ми е спокойно и да нямам ядове!" (цитирам съвсем дословно) Ето този, описан от мен случай трябва да е в речника, като описание на термина Такса спокойствие" Демек не се знае дали е нужно, няма логика да е нужно, обаче ще си платим по още веднъж и то не малка сума пари, че да ми е спокойно! Нямам думи просто....

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
динко
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +31/-12
Неактивен Неактивен

Italy Italy

Публикации: 204
Теми: 5



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #294 -: Неделя, 03 Април, 2016, 09:44:43 »
ОтговорОтговор

Не е свързано с ваденето на документи а с направляващия клин-квой туй нящо,обяснете на незнаещия.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Rammbon
Потребител герой
*****

Рейтинг: +287/-23
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 1424
Теми: 107



Активност
0%


« Отговор #295 -: Неделя, 03 Април, 2016, 16:42:57 »
ОтговорОтговор

Как се подменя изгубена дигитална карта?
 За колко време преиздават?
И ще искат ли да доказвам къде и как съм я изгубил?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

admin
Администратор
Потребител герой
*****

Рейтинг: +2412/-787
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 7183
Теми: 538



Активност
0.2%

54851755
georgi.i.katsarski Joro711 +GeorgiKatsarski Joro711
WWW Ел. поща
« Отговор #296 -: Неделя, 03 Април, 2016, 19:22:08 »
ОтговорОтговор

Как се подменя изгубена дигитална карта?
 За колко време преиздават?
И ще искат ли да доказвам къде и как съм я изгубил?

Няма нужда да доказваш нищо. Просто носиш наказателна отговорност за неверни данни, в случай, че имаш идея да разполагаш с две карти.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!
keanu
Младши потребител
**

Рейтинг: +11/-0
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 93
Теми: 8



Активност
0%

« Отговор #297 -: Понеделник, 04 Април, 2016, 13:06:57 »
ОтговорОтговор

Не е свързано с ваденето на документи а с направляващия клин-квой туй нящо,обяснете на незнаещия.
Направляващите клинове са това нещо, дето влиза царския болт между тях. Така мисля , защото и аз скоро карах листовките

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
LightOff
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +84/-2
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 179
Теми: 15



Активност
0%

« Отговор #298 -: Понеделник, 04 Април, 2016, 16:06:21 »
ОтговорОтговор

... надявам се аз да помогна с това "животно",дали да се подновяват документите при придобиване на нова категория, тъй като и аз бях се сблъскал с това нещо. Ако си имал кат.С и си "извадил" картата за квалификация на водача и дигиталната карта на водача, не е необходимо да ги подновяваш след това, когато  придобиеш кат.Е. Това е така, защото се явява подкатегория от кат.С в случая. Справка << http://www.rta.government.bg/images/Image/rtaoldsite/n_uredba/n41.html >> И по - точно става дума за чл.28 от тази наредба 41.
 
 *тук има една малка уловка. И аз съм питал автоинструктора си, както и служител от "ДАИ/ИАА" дали е небходимо да се вадят на ново документите при придобиване на нова категория... отговор им е "Ми, хубаво е да се направи". Няма как да ти кажат, че трябва, защото няма законова основа на която да се  опрат и да те задължат.  Също така, повечето КОРУМПИРАНИ служители на ДАИ/ИАА знят, че не могат да налагат санкции за това и ти отправят редовната реплика "Кво, прайм ся!" за да си вземат *"маави" от теб. Ако те спре полиция за проверка тя е оторизирана да ти направи само проверка на личната и шофьорска книжки и документите на МПС-то. Въпреки всичко, познати са ми споделяли, че ако реши някой от "джедаите" да ти прави мръсно ще го направи, но ако е именно по тази линия, тя много лесно пада в съда. Имаш 7 дневен срок за обжалване на техния акт.

... за подновяването на дигитална карта при загуба или кражба. Аз лично бях присъствал на такова театро от двойка възрастни, единият от които е бил уполномощен с нотариално пълномощно от страна на синът им явно и подаваха заявление за подновяването на въпросната дигитална карта. След което и се поинтересувах и четах по въпроса. Служителката в ДАИ/ИАА, макар, че беше типична тросната, обидена мома съвсем точно им отговори какво и що е по въпроса и за моя изненада не се опита да ги преметне с някой лев за да се случат нещата по втория начин.
 Та, ако просто сте омазали тотално дигиталната си карта и се опитвате да преметнете "джедайте" за да ви издадат нова, нещата по - скоро няма да ви се получат. При подаването на заявлението там посочвате поради какво основание го подновявате. Поради изтичане на срока на картата - 5 дни преди крайния срок трябва да се подаде това заявление. Ако не искате да го подновявате, но му изтича срока, трябва да върнете картата 3 дни преди крайния срок на изтичане на картата. Тук едно малко отклонение ще направя. Ако сте си получили дигиталната карта, но сте установили, че тя е дефектна и не функционира правилно или въобще не функционира, до 5 дни от датата на пулучаването можете да подадете ново заявление за подновяване на тази карта, за която обаче няма да дължите никаква такса.
Въпроса с открадната дигитална карта. В заявлението посочвате, че искате да я подновите поради кражба или загуба. Приемат ви заявлението, плащате си таксите и служителя ще поиска от вас ДОКАЗАТЕЛСТВА за кражбата. Дигиталната карта се деактивира.Същевременно ДАИ/ИАА проверява в системата си кога за последно е била активна картата ви и ако установят, че се използва, дори след датата на заявлението. Недай си пък засекат, че се използва от друго лице. Освен глобата, могат и да ти заведат съдебно дело. Доказателство за открадната дигитална карта е полицейски доклад или друг подобен документ от контролен орган. Много внимавайте какво ще напишете в заявлението. По - добре да напишете "изгубен", дори когато действително е откраднат. Тогава няма да ви искат доказателства, а ако установят, че се използва винаги може да се защитите, че е била загубена. Друго нещо, което е много важно... имаш 7 дни от датата на кражбата да уведомиш кое да подразделение на ИАА в областните градове в страната, ако е в чужбина, съответно техен контролен орган. Няма как да са ти откраднали картата, а след 7 дни да идваш за ново заявление и да не ти поискат обяснение и да се осъмнят в теб.
Преиздаването на нова дигитална карта е за срок от 15 до 30 дни.  Необхдимите документи са банкова такса, заявление, което ще получиш и попълниш задължително с черен химикал на място в сградата на ДАИ/ИАА, преснимани, лична карта, шофьорска книжка и снимки/може би бяха 3 или 4 поаспортен формат/.
За издаването на карта за квалификация на водача. Документ за преминат задължителн периодичен  или основен курс за квалификация на водача/Удостоверение/. Получава се след преминат курс в някоя авто учебна школа. Снимки, ксерокопия на шофьорската и личната карти, такси.
 Честито!

*маави - тази дума стана известна след като турски шофьор засне "джедай" да си иска рушвет. "Маави" - синьо, по цвета на банкнотата. Всъщност става въпрос за 20 евро.


пс. ...от доста време не бях писал в форума и гледам, че активността никак не е слаба.  Пожелавам ви успех в тази не лека професия. Някой от Вас ме знаят, други не. Не, че съм човек със знания и бих казъл стаж в тази професия, но... все пак и аз един съвет да дам на тези които искат да навлизат в тази професия. Защото аз лично минаг през него. И де да знам... може би съм карък, както казват или нещо друго. Но преминах през тази "еуфория".... да изкарам колкото си може по - бързо "книжката", пък после търсенето на работа, големите пари т.н.  Мили колеги, приятели.... съвсем добронамерено без капка ирония, сърказъм или нещо друго подмолно. Тези от вас които едва сега се впускате в дълбоките води. 
 Макар, че беше доста отдавана от как съм се отказал от тази професия си спомням:
 - първата седмица разбрах, че дигиталния тахограф е просто страничен аксесоар в бг транспортните фирми. Всеки ден сте в почивен ден за предходните 28 дни. Това го знаете вие, знае го "джедая", знае го и шефа ви, защото той плаща хорото... и под масата и над масата
 - разбрах, че на собствените си колеги не можеш да имаш доверие. Научих, че дори на охраняван паркинг с жива охрана на транспортната фирма, може да ти източат половиината резервоар и да ти изчезнат ред други неща.
 - разбрах, че да си аутсайдер, което ще рече, че не искаш да си цапаш ръцете и да бъркаш в кацата с меда... наивност някаква.... можеш да се превърнеш в трън в очите на колегите си, защото се страхуваха да не би аз да ги издам тях, когато ставах свидетел на кражбите им. Мили колеги, които току що навлизате в тази професия. Не бъдете като мен. Само ще ви кажа, че в крайна сметка, "началството" проглежда избирателно, а аз станах неудобен, ясно е нататък.
 - научих, също така, че и без да са ме трепали от бой, очите ми могат  да станат кървави, а тялото ми ако можеше да говори щеше да ми дръне една м**на, за да получи полагащия му се сън. Защо така! Защото колата на шефа  не върви с вода, а и има жена, деца, може би и любовница за издържане.
 - разбрах също така, че "каруцата" ако даде дефект, ти драйвъре си ВИНАГИ виновен. Няма параграф който да те защити. Отговаряш със парите си, заплатата, ако можеше и жена ти биха взели за да се изплатят щетите.
 - професия "профешънъл драйвър" всъщност доста често в очите на обикновенни човек и в очите на транспортните шефове имат мнение,че да си задкормилно устройство е работа айляшка и тя се върши от предимно от нискокачествени индивиди.... легендите казват, че този начин на мислене е най - характерен за Пернишките, Врачанските, Плевенските и доста често Пловдивски транспортни босове. Нали знате във всяка една лъжа/легенда има доза истина.
 - една магазинерка цял ден седи на касата, натиска някакви копчета, пълни торбите на клиентите в торбите им и.... а ти, цял ден "шъ седиш на гъзъ си и шъ вземаш пачка".... м**ната му на индивида, ако е успял да разпознае думите си.... отдавна беше, но знае ли човек.... може да е еволюирала тази маймуна и да помни повече от минута. И с това се сбълсква "драйвъра". При мен в около 70% процента от случаите, не съм сигурен.
 - последно но не съвсем по - малко важно е, че "драйвъра" трябва сам себе си първо да "слуша", защото не винаги, нито колегите, нито шефовете,  когато се лее мед и масло от устите им, означава, че нещата ще са уредени.  С риск да се изсипят една торба хули срещу мен.... млади "драйвъре" бъди особенно внимателен когато твой колега ти помага за дадено нещо. Това не означава, че всички са такива. Но нали знаеш, когато българина излезел да работи зад граница, казвал, че там където има и други българи, нещата тотално се "усмърдявали". Винаги имай едно на ум!

Някой ако се разпознал в негативна светлина, си е за негова сметка. Всичко казано горе, се неща които съм изпитал на собствен гръб и знам цената им. Да, има положителни неща професията, за тях не писах, защото това е нещо което се знае, а другите лесно ще открият.
 Сега е модерно да си патриот и т.н Е, аз не съм! Реалист съм. Радвам се, когато узная, че някой от "долу" успее и се измъкне от тази ш*бана държава/думи на един настоящ министър на културата/. И както казваше една бивша моя учителка преди години: "По - добре да емигрираш от тази държава, отколкото да се бориш, гладен и жаден срещу нахранената несправедливост на патриотите!".

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
briko
Потребител герой
*****

Рейтинг: +108/-15
Неактивен Неактивен

Публикации: 707
Теми: 13



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #299 -: Понеделник, 04 Април, 2016, 16:16:40 »
ОтговорОтговор

Ухилен +1000, мерси

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Етикети:
Страници: 1 ... 18 19 [20] 21 22 ... 26   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
driver-bg.eu
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!