Брой работни дни по регламент
Форум на българските шофьори
Петък, 17 Май, 2024, 08:38:55 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Брой работни дни по регламент  (Прочетена 1485 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
НИ©π0
Начинаещ
*

Рейтинг: +1/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 3
Теми: 2



Активност
0%

Ел. поща
« -: Вторник, 05 Април, 2022, 17:19:28 »
ОтговорОтговор

Здравейте,

Имам питане колко пъти може да отвориш работен ден в рамките на шест 24 часови периода?
В смисъл отворил си работен ден примерно в петък вечерта, и ако отвориш после в четвъртък ще бъде 7 работен ден това.
Питането ми е дали е позволено по регламент?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« -: Вторник, 05 Април, 2022, 17:19:28 »

 Активен
МИНКО ИЛЧЕВ
Непоносимост към отрепки, боклуци, непорасли и с комплекс за размера на... стажа!!! И затова БЕЗДЕЙСТВАЩ:
Глобален модератор
Потребител герой
*****

Рейтинг: +2284/-323
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 2136
Теми: 136



Активност
3.4%

Пасе патки всякакви! Образование - начално вечерно


« Отговор #1 -: Сряда, 06 Април, 2022, 00:08:49 »
ОтговорОтговор

Здравейте,

Имам питане колко пъти може да отвориш работен ден в рамките на шест 24 часови периода?
В смисъл отворил си работен ден примерно в петък вечерта, и ако отвориш после в четвъртък ще бъде 7 работен ден това.
Питането ми е дали е позволено по регламент?

     Здрасти! Тези неща много пъти сме обсъждали и по-рано, но не пречи да каже отново.
     Глаголът "отворил", съм убеден, че си го слушал от някой "велик" шофьор - тях много ги "уважавам" (ЯКО ги уважавам) много са чели, много знаят и със същото качество са им "милионите" километри или поне милиметри. Възможно е да се отваря врата, магазин, алкохолно, безалкохолно, бизнес...
     Не че е написано съвсем ясно и недвусмислено, но поне пробите, грешките и въведените алгоритми в тахографите показва: брой на работни периоди между две седмични почивки НЯМА. Има продължителност от 144 часа и 3 намалени от 9 часа дневни почивки, като нормалните: продължителност на работния период 13 и по-малко часа и дневна почивка от поне 11 часа или алтернативно взета с 3 часа почивка и поне още 9 часа - нямат ограничение. Най-много работа и почивка са 24 часа, като работа може да е по-малко и много по-малко, а почивката - не. Работен период (ден) и съответно седмица (когато е след седмична почивка), започва с една от трите дейности - управление, друга работа (чукове) и разположение или готовност квадрат с диагонал. Последното в много случаи е почивка (например по време на работа), но работно време върви. Самото въвеждане начало на държава се прави при поставяне на карта, пресичане на границата (в много случаи) и е желателно при започване на работен период, с някоя от трите дейности по-горе. Но това не прави започване и още по-малко "отваряне".

     Тази продължителност от 144 часа идва от 6 периода по 24 часа. Тахографите Siemens VDO (Зименс ФалДеО), дори и да пише марката на камиона имат в менюто оставащо време до края на седмицата. Започва от 144h00 часа и отброява наобратно. След изтичане на тези 144 часа и не е започнала седмична почивка се влиза в 7-ми ден и по никакъв друг начин (без значение марката на тахографите).
Stoneridge (Стонеридж) е с друго менюто, но също "води" и "позволява" до последните  минути на седмицата.

     От не напълно уточненият примерен въпрос "петък вечер", конкретно отговор е: седмицата завършва в четвъртък вечер в същия час на започването в петък.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Благословени да са тези, които нямат какво да кажат и въпреки това мълчат /не пишат/.
Принцип на Рудницки за нобеловите открития: Само онзи, който има абсолютни познания по изучавания проблем, може да го обясни, така че никой друг да не е в състояние да го проумее.
Наместо GPS, кажете ТАКОВАТА!!!
Форум на българските шофьори
« Отговор #1 -: Сряда, 06 Април, 2022, 00:08:49 »

 Активен
НИ©π0
Начинаещ
*

Рейтинг: +1/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 3
Теми: 2



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #2 -: Сряда, 06 Април, 2022, 06:50:26 »
ОтговорОтговор

Благодаря за отговора!

Знам със сигурност че това е дъвкано и преди но просто нямам физическото време да търся в нета отговора на тоя въпрос. Карал съм камион преди защото бях международен шофьор около пет години, но бях в такава фирма в която се спазваше регламента и глупости не се правеха, и никога не ми се е налагало да отворя работен ден(период) на 7ия календарен ден след първия в който съм започнал работната седмица. Но доколкото знам една работна седмица е максимум от шест 24 часови периода, примерно започнал си в петък в 18:00 и може да я завършиш следващата седмица в четвъртък 18:00 най късно, както и ти казваш. Просто не съм сигурен дали няма да има проблем за шофьора ако дефакто отвори в четвъртък работен ден сутринта което ще бъде за 7 път, защото както каза не е ясно дефинирано през периода от тия шест 24 часови периода колко пъти е позволено да даваш начало на работен ден. Простичкият отговор е колкото пъти се наложи, обаче незнам при една проверка на BAG в Германия да не се окаже, че не е толкова просто и после да има неприятни ситуации.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
МИНКО ИЛЧЕВ
Непоносимост към отрепки, боклуци, непорасли и с комплекс за размера на... стажа!!! И затова БЕЗДЕЙСТВАЩ:
Глобален модератор
Потребител герой
*****

Рейтинг: +2284/-323
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 2136
Теми: 136



Активност
3.4%

Пасе патки всякакви! Образование - начално вечерно


« Отговор #3 -: Неделя, 10 Април, 2022, 14:36:43 »
ОтговорОтговор

    Както казах наистина не е съвсем ясно написано. Затова е задължително всеки да си действа според убежденията. Били сме свидетели по света и у нас, ясно написани закони могат да се тълкуват. Дори Конституцията вече редовно се погазва, естествено когато например има "страшна" болест, обявена от частното НПО. Затова дадох примери, освен тълкуванието, че 6 работни периода по 24 са 144 часа продължителност на седмицата и единствено времето от започване е от значение, а не боят на тези работи периоди. Алгоритъмът на тахографите, точно това показват (евентуално не по-стари от 6-8 години). Аз не мога да дам личен пример, защото професионално се занимавам с пернати водоплаващи (паса патки). Но, само ако можеше да управлявам такова попадащо под този регламент, точно така щях да правя.
     Трудно е да се намери някой чел и да си каже и покаже, опитът и знанията. А "великите" шофьори работят от понеделник около обяд и петък същото време приключват. Разбира се кара се само в светлата част на деня - вероятно кокоша слепота. Като с това каране успяват да направят по "милион", че и няколко на годината. Да има "храна" за "шараните"!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Благословени да са тези, които нямат какво да кажат и въпреки това мълчат /не пишат/.
Принцип на Рудницки за нобеловите открития: Само онзи, който има абсолютни познания по изучавания проблем, може да го обясни, така че никой друг да не е в състояние да го проумее.
Наместо GPS, кажете ТАКОВАТА!!!
Етикети:
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!