Форум на българските шофьори

Дискусии и проблеми => Законодателство => Темата е започната от: stoan - Четвъртък, 31 Май, 2012, 23:01:51

Заглавие: Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: stoan - Четвъртък, 31 Май, 2012, 23:01:51
София. Моторните превозни средства ще се движат с включени светлини за деня или с къси светлини през цялата година, а не само в зимните месеци, както в момента. Това предвижда проект за промени на Закона за движение по пътищата, внесен за второ четене в парламента.

Предложеният закон обединява два проектозакона за движение по пътищата, които са гласувани на първо четене - единият е на Министерски съвет, а другият на Иван Вълков и група депутати.

Изискването се въвежда, за да се повиши безопасността на движение по пътищата. Причината е, че в мрачни дни, или на пътища с дървета  с гъсти корони отстрани, сивите, тъмно червените и тъмнозелените коли се сливат с асфалта, съобщи economymagazine.bg.

Велосипедистите ще бъдат длъжни да карат със светлоотразителна жилетка.  

Водач на МПС, на трамвай или на самоходна машина ще бъде лишаван от правоуправление за срок от 6 до 12 месеца и ще плати от 500 до 1000 лв. глоба, ако кара с концентрация 0,5 на хиляда алкохол в кръвта, включително установен с медицинско изследване или техническо средство, пише в поправения текст на проекта, публикуван на страницата на парламента.

Таксиметровите и шофьорите на автобуси и камиони задължително ще трява да си заверят удостоверението за психична годност след като навършат 55 години. 500 лв. е глобата ако карат без валидно свидетелство за психическа годност. При повторно нарушение санкцията се удвоява. 1000 лв. е санкцията за превозвач, който назначи шофьор, без валидно удостоверение за психическа годност.

Без книжка за месец и глоба 200 лв. грози всеки водач, който на пешеходна пътека мине при сигнал неразрешаващ преминаването или пресече "зебрата" неправилно.

http://www.standartnews.com/
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: kron - Събота, 16 Юни, 2012, 01:12:57
Колега извинявай ама ако ще и на дълги светлини да караме файда няма главорезите не намаляват и продължават да се трепят това с светлините е пълна глупост,лично моето мнение че и зимата не е редно да се кара на фарове в Германия да не би да е задължително ;) 
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: loshdancho - Събота, 16 Юни, 2012, 01:49:25
Е те тука сме ги изпреварили Швабите....
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: !na - Събота, 16 Юни, 2012, 08:58:09
Одобрявам и не виждам проблем да се кара на фарове.

Цитат на: stoan - Четвъртък, 31 Май, 2012, 23:01:51
Велосипедистите ще бъдат длъжни да карат със светлоотразителна жилетка.  

Много добре, защото липсата на велоалеи и "културата" на пътя на някои от тях водят до доста стресови ситуации.

Цитат на: stoan - Четвъртък, 31 Май, 2012, 23:01:51
Без книжка за месец и глоба 200 лв. грози всеки водач, който на пешеходна пътека мине при сигнал неразрешаващ преминаването или пресече "зебрата" неправилно.

Това не го разбрах. Някой може ли да обясни?
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: Дамян Йончев - Събота, 16 Юни, 2012, 13:49:08
Това май е със цел по бързо сменяне на акумулатора... а за светло отразителните жилетки за велосипедисти съм съгласен че по някога трудно се вижда във далечината.
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: driver1 - Събота, 16 Юни, 2012, 13:58:31
Цитат на: Дамян Йончев - Събота, 16 Юни, 2012, 13:49:08
Това май е със цел по бързо сменяне на акумулатора... 

   А това предположение е за бързо включване в раздел "Бисери на форума".
Заглавие: Re:Караме на къси светлини целогодишно
Публикувано от: kron - Събота, 16 Юни, 2012, 23:17:52
Колега за жилетките съгласен сам но не виждам начин бай мангал да сложи жилетка,но забелязвам че в Румъния човек с колело без жилетка вече е рядкост ;)