Форум на българските шофьори

Товарни автомобили => MAN => Темата е започната от: IvanovIvan - Събота, 01 Февруари, 2014, 19:48:58

Заглавие: Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Събота, 01 Февруари, 2014, 19:48:58
Колеги здравейте , камиона е MAN TGA Euro 4  от какво може да дърпа тока от акумулаторите при положение , че нищо не е забравено включено а акумулаторите са на ред . Някой ако има предложения да помага . :)


меже
акумолаторите
вклучено
предложеня
... и започвай заглавията на темата с главна буква!
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Mystang - Събота, 01 Февруари, 2014, 20:10:16
Проблема не знам какъв ти е но има решение.Ключ маса.Изключваш и няма отечки.Аз имах такъв проблем.За 2 дена нещо измукваше батериите.Сложих му ключ маса и край.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: ivopifeca - Събота, 01 Февруари, 2014, 21:13:13
Цитат на: Mystang - Събота, 01 Февруари, 2014, 20:10:16
Проблема не знам какъв ти е но има решение.Ключ маса.Изключваш и няма отечки.Аз имах такъв проблем.За 2 дена нещо измукваше батериите.Сложих му ключ маса и край.
И реното където го карам сега е така,има си заводски ключ маса,но про тези температури нали ще ти трябва печката нощеска.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Събота, 01 Февруари, 2014, 22:10:51
Мана също има фабрична клуч маса но е възможно и да е от температурите . Според мене ако не е пален 3 или 4 дни в комбинация с големите студове самите компутри изсмукват тока .  ;)
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Mystang - Неделя, 02 Февруари, 2014, 11:02:55
Ако за 9 часа спане на печка и включен хладилник падат акумулаторите то или утечката е сериозна или са за смяна акумулаторите.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Бриги Магнито - Неделя, 02 Февруари, 2014, 13:39:55
Баце,преди да заговориш за ,,дърпане на ток" бих те светнал да си погледнеш клемите на акумлациите,след това течността в акумулациите и прочее щуротии,ако проблема не е там,то проблема може да е по сноповете жици към таблото и към стартер и динамо(алтернатор)
Не е изключено да е и тахограф и прочее щуротии ,които работят и при наличието на изключена ключ маса.

Ако не е тайна ,ти как разбра,че нещо ти дърпа ток?
Питам,защото по ,,паднали"акумулации в такова време не е достоверно,по-достоверно е да свалиш някоя клема и при допира и към полюса по големината на искрата да съдиш имаш ли нежелана консумация.


П.П.Всичко написано от мен е тъпня,тъй че не му се впрегай мноо ,мноо
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Mystang - Неделя, 02 Февруари, 2014, 17:08:06
ХахХаха......тая искра с кво я мериш?.....Майтапя се .....да не се впрегнеш.Отечка се мери самло и единственно с уред.Всичко останало е бошлаф ралта..... :P
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Бриги Магнито - Неделя, 02 Февруари, 2014, 18:36:11
Цитат на: Mystang - Неделя, 02 Февруари, 2014, 17:08:06
ХахХаха......тая искра с кво я мериш?.....Майтапя се .....да не се впрегнеш.Отечка се мери самло и единственно с уред.Всичко останало е бошлаф ралта..... :P
Начи язека съм си засегнат по рождение,ма че ти мъцам как я мерим,та значи мерим я по броя искрички у искрата или по способността на клемата да топи полюса,естественно мерните ми единици са примерни и са:
1 от 2 до 10 искрички-консумация тахограф ,никви ядове или 5-20 W с лабав ампераж
2 от 20 до 50 искрички-нешо стаа,ма оно ,че си покае
3 от 200-500 искрички- Хюстън имаме проблем
4 Топене на полюса без значение на искричките-Хюстън объркааме полюсите или Хюстън нешо се наиграеме и у двата случая говориме за тоци около и над 500 Ампера или у вати бем ли го колко
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Pando85 - Неделя, 02 Февруари, 2014, 18:53:57
Браво Бриги веднага ти давам един + само да стана, че паднах от смях  :D :D :D
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Бриги Магнито - Неделя, 02 Февруари, 2014, 19:06:36
Цитат на: Pando85 - Неделя, 02 Февруари, 2014, 18:53:57
Браво Бриги веднага ти давам един + само да стана, че паднах от смях  :D :D :D
Смешничко ти е на теб,а на мен ми се реве.
Арно,че ше дойде я Илчев я некой друг и че ми засмета ватите и амперажо и че кае,че чеп за зеле не стаа от мен.

Ма мислим си на глас при толкова модерен МАН дет си имал и ключ маса,кви компутри(Илчев да не ми затъркаш компутера,оти цитирам я у МАН кви джаджи има и идея си немам ,тъй че без червеничко ,че правописна грешка) му дърпат тока .
А и не моем да нагреем централното и алармата къв им е случая кат има ключ маса,ше ли отпускарат,нема ли,ток апват ли не апват ли.
Иначе ме кефи частта 4-5 дена кат не бил пален еди кво си,да ама трънци я мойта талига и месец да не я палим кво и подам ключо е на барут,па е осемдесет и некой набор и си има доволно протрити жици и консуматори безброй.
Аресват и пичовете с идеите за ключ маса,ма момци докъде ви оди ток коги дръгело е угасен и спи бре,че Ви светвам до сите копчетии дет ги въртите и съответно ползвате,тоест за да ви свърши работа ключ маса или вече пестите нещо,което ползвате или сте си вързали Вефо на тЕрсене у сички други ситуации ,че ме запростите ма не иде дума за ,,дърпане на ток"

Ареса ми и частта с меренето на отечката,некой,че ли е у настроение ме усветли с кой баш уред стаа и как точно ?
Я от тоци не отбирам грам,ма от течове и светкавици съм мноо у час

,,Дърпането на ток" у сред зима не се измерва с дни,а с минути максимум часове

П.П. Е са станах за смех,ма ич не ми е

Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Mystang - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 10:48:44
Утечка се мери с мултицет.По следния начин.Уреда се слага дa мери ампераж. Откача се клемата на акумулатора. Еднaта сонда на мултицета се допира до откачената клема а другата сонда на акумулaтора.Показва се колко ампера е утечката.Не знам до колко ампера е нормално. При мен беше 8 ампера утечката.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: caterpillar - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 10:59:07
8 ампера баце е много голяма оттечка нема начин мисля че 0.08 беше макс
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: МИНКО ИЛЧЕВ - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 14:31:27
Цитат на: Mystang - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 10:48:44
Утечка се мери с мултицет.По следния начин.Уреда се слага дa мери ампераж. Откача се клемата на акумулатора. Еднaта сонда на мултицета се допира до откачената клема а другата сонда на акумулaтора.Показва се колко ампера е утечката.Не знам до колко ампера е нормално. При мен беше 8 ампера утечката.

     С Амперметър или както казваш мултицет на режим сила на ток. Включваш го на най-големият обхват, защото целият ток минава през уреда. Ако е малко на големите обхвати постепенно намаляваш.

Цитат на: caterpillar - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 10:59:07
8 ампера баце е много голяма оттечка нема начин мисля че 0.08 беше макс

     При работещ само тахограф, вероятно е там някъде. При 8 Ампера, следва има 8х24=192 Вата консумация. При включен телевизор, зарядно за компютър, печка и лампи е по-малко - да кажем 100 Вата или 4 Ампера.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: kron - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 15:45:08
Колега я уточни за какъв период става въпрос да не е пален камиона и после да не запали.Сега от къде си сигурен че акумулаторите са читави как разбра това натовари ли ги с вилка измери ли им електролита.Как така когато застудя се появи проблема направо ми мирише на акумулатори,имай на в предвид че дори и да си с акумулатори на една година няма гаранция че те са читави.Друго при МАн всеки път автоматично се включва подгревателя който дърпа много ток и ако си с малки акумулатори 180а/ч живота им е по кратък такива са моите наблюдения.Като смениш оригиналните акумулатори трудно попадаш на читави такива които да изкарат по дълъг период специално от тези по малките 180а/ч.За отечки до сега за 10 години от както управлявам Ман не съм попадал и не съм чувал при ман,не че не е невъзможно де ;D
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 20:42:25
Един от акумулаторите беше извън строя . Странно защото бяха на 9 месеца а това за подгревателя не го знаех .  :)
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: kron - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:02:32
Както казах колега, това че е нов акумулаторът, както в случая на 9 месеца, не е критерий, че е здрав. Какъвто и акумулатор да вземеш, като марка всичко е боклук. Смениш ли един път оригиналните започват мъките, особено ако си с малките акумулатори, както писах, 180а/ч. С големите 210-230а/ч като че ли по-няма ядове. По мои наблюдения, през зимния период, когато се включи подгревателят на ман, ако нормално акумулаторите показват 24,5волта, когато подгрява, напрежението пада на 23,6-23,7волта, според зависи колко са ти читави акумулаторите, иначе на 22,9волта камионът пали ;)
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Механик-водач - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:03:46
Цитат на: Mystang - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 10:48:44
Утечка се мери с мултицет.По следния начин.Уреда се слага дa мери ампераж. Откача се клемата на акумулатора. Еднaта сонда на мултицета се допира до откачената клема а другата сонда на акумулaтора.Показва се колко ампера е утечката.Не знам до колко ампера е нормално. При мен беше 8 ампера утечката.
Ти си направо за енергото с тая утечка -това са 172 вата-2 лампи на късите светлини+2 халогена + габарити+ няколко компа...направо спирай с писането и търси народен лечител....
Като бях навремето при военните за случаи като твоя имах в МТЛБто отделен бензинов генератор....
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: МИНКО ИЛЧЕВ - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:21:35
Цитат на: kron - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 15:45:08
...Друго при МАН всеки път автоматично се включва подгревателя който дърпа много ток...

     Не разбрах за подгревателите. Какво нагряват? И кога се включват?



Цитат на: kron - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 15:45:08
180а/ч

     Да вметна, единицата за капацитет е Ампер.час или Амперчаса или А.ч!



Цитат на: kron - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:02:32
, според зависи колко са ти читави акумулаторите, иначе на 22,9волта камионът пали ;)

     При мен един МАН спираше да пали на 23,5 Волта.



Цитат на: Механик-водач - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:03:46
-2 лампи на късите светлини+2 халогена + габарити+ няколко компа...направо спирай с писането и търси народен лечител....

     При мен късите и дългите са Н7 по 70 Вата, за халогени, ако имаш предвид фарове за мъгла са Н4 мисля 75/70 Вата, едната жичка е за мъглата, другата с вътрешните дълги светва.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Механик-водач - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:44:22
Цитат на: МИНКО ИЛЧЕВ - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 21:21:35

    При мен късите и дългите са Н7 по 70 Вата, за халогени, ако имаш предвид фарове за мъгла са Н4 мисля 75/70 Вата, едната жичка е за мъглата, другата с вътрешните дълги светва.

Нека не спорим и да не влизаме в конкретика, може и с ксенон да си...идеята на написаното беше друга-това не е утечка, а консумация.

Редактиран цитат!
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Бриги Магнито - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 22:03:02
М да я кат мъцам,че ше се появат ората с Амперажо и Ватажо нема кой да чуе.
Язека с мултицет моем само а мерим волтаж и познайте друго ми не трее оти мернем ли волтажо еднагически съм му метнал грахта и звездите ми говорат къв ме налегнал,най-често ги опрем до тами е четвъртит и беам за кабели за ток.
Успех с тоците колеги я нечем да се опознаам с тех

П.П.С искрата май май си е най-истинско ми се чини
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Понеделник, 03 Февруари, 2014, 22:37:45
Аз до колкото знам, няма МАН с големите акумулатори, или поне на моя има място само за 180 амперчасовите , а на Актросите бяха 225 амперчасови и зимата нямаше такова треперене на гащи дали ще запали или не .
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: kron - Вторник, 04 Февруари, 2014, 08:44:52
Има колега изпълнение 2 по 225амперчаса един до друг, но малкият резервоар е по малък, освен ако не е с дългото шаси и вариант какъвто ман карам сега - с два от 225амперчаса един върху друг пак с голям резервоар.Наскоро видях в гаража, мъчеха се  да слагат големи акумулатори в малката кутия, както е твоята. Става, нещо на капака правеха, но не ги догледах. Иначе разликата за международен камион с малки 180 и големи 225 амперчаса акумулатори, е огромна, с малки на 24 ч си иска припалване, с големи на 45 часа пауза не го паля и си пали без проблем, вярно с нови акумулатори съм, като  работят печка, хладилник, телевизор, сателит, без да включвам инвентора да зареждам компа, че той ги мори. Преди карах ман с малки акумулатори - докато карах с оригиналните Варта, изкараха 4 години и нямах никакви ядове,смених ги и почнаха проблемите. Едно кипене на тея акумулатори, едно чудо,след една година единият издаде багажа-айде по гаранция нов и така. Стартовият ток си го имаха, но напрежението си им падаше зимно време до 23волта.  Илчев, на входа на смукателния колектор има една нагревателна свещ, тя ще да подгрява смукателния въздух,не съм я разглобявал, защото към нея отива и една тръбичка освен двата кабела,а кога се включва ти знаеш, караш Ман, кога си реши, че му е хладно ;D
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Вторник, 04 Февруари, 2014, 09:39:29
А възможно ли е живота на тези малите акумулатори да е съкратен защото тези манове дето са комарели въртят за да запалят . При нас е опщо взето 2-3 години стартер а ако не е достатачно качествен може и по малко . :)
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: kron - Вторник, 04 Февруари, 2014, 10:25:53
Не знам колега просто са си боклуци проба грешка до като случиш на читави акумулатори но като им изтече гаранцията не им остава много живот така забелязвам няма ги тези акумулатори дето караха по 4-5 години.А сега за стартерите не знам до сега сме нямали проблеми с този елемент от камионите,има един модел на Ман стария мотор д28 който е комонрейл които наистина въртят малко повечко до като запалят но при останалите няма такова явление.Имаме д20 430 много лесно пали,моя е д20 440 е5 като че ли не върти много спрямо по горе посочения д28 мотор,но и това си е фактор за малките акумулатори мисля.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: IvanovIvan - Вторник, 04 Февруари, 2014, 10:40:41
За този дето става въпрос е Д20 480 карахме го на диагностики и прегледи в МАН България и от там казаха , че е нормално за тези мотори да въртят преди да запалят . От там казаха , че това е за да качи масло навсякъде и тогава пали.  :)
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: Бриги Магнито - Вторник, 04 Февруари, 2014, 20:00:13
И у общи линии излиза:
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: ivopifeca - Вторник, 04 Февруари, 2014, 20:18:36
Вечер изключвам ключ масата и сутрин като отида в гаража,преди да завъртя,показва23.6-23.8 волта,явно е за батерии ???Иначе пали на този волтаж,който показва на дисплея.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: kron - Вторник, 04 Февруари, 2014, 21:58:26
За какъв камион става въпрос колега,ако е за ман както казах нормално е с малки акумулатори се включва подгрев и напрежението веднага пада с до един волт.
Заглавие: Re:Дърпа ток
Публикувано от: ivopifeca - Сряда, 05 Февруари, 2014, 18:43:42
Цитат на: kron - Вторник, 04 Февруари, 2014, 21:58:26
За какъв камион става въпрос колега,ако е за ман както казах нормално е с малки акумулатори се включва подгрев и напрежението веднага пада с до един волт.
Premium евро 5.Една вечер за 10-12 часа го оставих на печка и сутринта не можа да запали.