Форум на българските шофьори

Товарни автомобили => MAN => Темата е започната от: MagnuM в Четвъртък, 10 Юли, 2014, 23:56:29



Титла: Новия D38 на MAN
Публикувано от: MagnuM в Четвъртък, 10 Юли, 2014, 23:56:29
D38 e новата гама двигатели на MAN. Те обхващат мощности от 520 до 640 к.с. и, разбира се, отговарят на нормите Евро-6. Друга новост от Мюнхен е система, наречена Efficient Cruise - това е система, поддържаща скоростта на движение на композицията в определени постоянни граници съобразно терена на пътя с цел оптимален разход на гориво. Тези и още други новости бяха обект на интензивни тестове от журналисти по предизвикателните пътища около Гранада, Испания, и планината Сиера Невада.

11 различни превозни средства бяха подготвени за теста. Новите двигатели могат да задвижват както влекачи за транспорт на дълги разстояния, така и камиони за строителството.

 Към момента са налични вариантите с мощности 520 к.с. и максимален въртящ момент 2500 Н.м и 560 к.с. с максимален въртящ момент 2700 Н.м. Добрата новина е, че максималният въртящ момент е наличен при обороти около 930-950 и това не са само данни на производителя, а бяха установени и по време на тестовете. Най-мощният вариант от 640 к.с. с максимален въртящ момент от 3000 Н.м ще се появи на пазара през следващата година.

 MAN D3876 e 6-цилиндров, редови двигател с работен обем 15,2 л. Инженерите от Мюнхен са решили, че няма да разработват V8 двигатели за Евро-6, тъй като търсят максимална горивна ефективност, а редовите 6-цилиндрови двигатели са и по-леки, и с по-малък разход на гориво. Новите двигатели използват най-новата версия на common-rail система за впръскване с максимално налягане в нея 2500 бара. Доставчик на системата е Bosch, а високото налягане допринася за най-финото впръскване на горивото, като по този начин процесът на изгаряне е по-ефективен. За ефективността спомага и максималното пиково налягане в инжекторите - 250 бара. Буталата са от усилена стомана, докато в двигателите D26 буталата са алуминиеви. Новите двигатели на MAN използват EGR система с двустепенно охлаждане на върнатите газове, което също спомага за ефективността. Турбопълненето е на две степени, като не се използват турбини с променлива геометрия. Доставчикът на турбините е Honeywell.

Другите новости при двигателния тракт са задни мостове с предавателно число i=2,53. Системата за превключване на предавките е второ поколение MAN TipMatic II - хардуерът е както и досега 12-степенната AS-Tronic от ZF, но към софтуера, управляващ превключването, са добавени три нови функции. Първата е бързо превключване между 10-а и 11-а и 11-а и 12-а предавки. Втората е системата EfficientRoll, позволяваща движение по инерция, а оборотите на двигателя са като при празен ход. И третата е т.нар. система за управление при работа на празен ход - тя позволява на камиона да се задвижи леко, без да се подава газ - както при леките автомобили с автоматични скоростни кутии. И трите нови функции спомагат за по-добрата горивна ефективност на новите модели на MAN. Всъщност MAN TipMatic II може да се инсталира и на модели с по-малкия двигател.

Системата Efficient Cruise e следващото сериозно въведение, което със сигурност ще доведе до по-добър разход на гориво на камионите от Мюнхен. На практика това е GPS управлявана система за поддържане на постоянна скорост на движение на автомобила. Подобни системи вече се предлагат от Daimler - Predictive Powertrain Control, и от Scania - Scania Active Prediction. Принципът на работа е следният: в компютъра на камиона са вкарани карти на европейските пътища, местоположението на камиона се определя чрез GPS, системата преценява какъв точно е пътят до 3 километра напред и съобразно това задава скоростта на движение. Например засилва пред изкачване, задържа движение по инерция при изкачването на връхната точка на баира и началото на спускането надолу, знаейки наклона максимално избягва превключване на предавка надолу при изкачване. Efficient Cruise системата може да работи в четири различни режима - при режим 1 - интервалът, в който може да се движи зададената постоянна скорост е -3/+5 км/ч, а в режим 4 - този интервал е -9/+9 км/ч. Разбира се, режим номер 4 би дал най-добри резултати по отношение на разхода на гориво, но може и да поизнерви колегите шофьори, особено при натоварено движение. В тестовете в Гранада използвахме най-вече режим 3 на Efficient Cruise, при който примерно при зададена постоянна скорост на движение 85 км/ч, скоростта се движеше от 77 до 92 км/ч.

Впечатленията ми от теста са изключително позитивни - още повече теренът на този тест наистина беше предизвикателен. Маршрутът включваше спускане от 800 м надморска височина до морското равнище и впоследствие изкачване до над 1300 м надморска височина. При наклони надолу от 7% в продължение на над 5 км системата Efficient Cruise управляваше камиона така добре, че на мен въобще не ми се налагаше по някакъв допълнителен начин да намалявам скоростта на 40-тонната композиция. В спирачното действие се включваше комбинацията от моторна спирачка и новия Intarder III Eco . При изкачването скоростта на композицията падна до 50 км/ч, като имах възможност да мина по един и същи път и с 520 к.с., и с 560 к.с. Разликата в средната скорост на най-стръмните участъци беше до 5 км/ч.

 В заключение MAN са направили чудесни допълнения към досегашните си модели, концентрирайки се върху важни и съществени неща, които определено ще повлияят положително на разхода на гориво.

Източник: www.kamioni.bg

http://www.kamioni.bg/bg/menu/10/post/12058/MAN-s-novi-po-moshtni-Evro-6-dvigatеli?page=