Форум на българските шофьори

Автобуси, тролейбуси, микробуси и ремаркета => Ремаркета => Темата е започната от: Wrctransport в Понеделник, 04 Юли, 2016, 23:23:08



Титла: Буге - предимства и недостатъци
Публикувано от: Wrctransport в Понеделник, 04 Юли, 2016, 23:23:08
Кой са предимстрата и кой са недостатаците на бугето на полуремарке


Титла: Re:Буге - предимства и недостатъци
Публикувано от: Boroman21 в Вторник, 05 Юли, 2016, 02:50:05
Не хабиш гуми,  по-млък разход.  Обаче имаш по-голям диаметър на завой , увеличен спирачен път и риск някъде да удариш първата ос ако си по нисък(бабуна или скокче )

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk


Титла: Re:Буге - предимства и недостатъци
Публикувано от: Wrctransport в Вторник, 05 Юли, 2016, 05:12:12
Казват че тежи повечко.и на кантар губиш килограми


Титла: Re:Буге - предимства и недостатъци
Публикувано от: Бриги Магнито в Вторник, 05 Юли, 2016, 11:33:23
Кой казва?
От килограми файда имаш ли?
За Русия групаж ли ще возиш?
Колко е цената на една гума?
Ако намериш логика във въпросите не вярвам да те вълнува терзанието със или без буге.
Единственното вярно нещо е че бугето има някоя и друга възглавница и кран поече за подръжка.


Титла: Re:Буге - предимства и недостатъци
Публикувано от: МИНКО ИЛЧЕВ в Четвъртък, 10 Ноември, 2022, 09:37:29
     Струва ми се, че правилната дума за повдигаща се ос е - боге ос, ама не е на 100%.
    Предимствата са много да има поне една повдигаща ос на триосно полуремарке. Най-често това е първата, понякога третата ос, понякога първа и трета и в много редки случаи само средна ос. Има полуремаркета които са без оси, стъкловози и панеловози, при тях всяка двойка гуми може да се повдига. При предна повдигаща ос, се получава до 1 тон натоварване на задвижващият мост на влекача, ако е хлъзгаво или заледено може да спести поставяне на вериги. Износването на гумите изобщо не е пренебрежимо по-малко. При три моста средният минава 3-4 пъти по-голям пробег спрямо третия. На две оси се износват равномерно, а вдигната никак. При боге само на третия мост радиусът на завоя намалява. При боге на първи и трети мост, това практически се ползва при празно ремарке или товар който лежи върху влекача.
     При повдигната една ос, остават 4, тоест максимално 36 тона и при неволно вдигане или повреда, може да даде претоварване - в този случай ще е минус. При три оси са 24 тона, но при две съседни по 1,31 метра са 18 тона (или 19). При повдигнат среден мост междуосовото разстоянието е 2,62 метра или повече от 1,80 метра ще бъде до 20 тона натоварването на тези оси. При предно боге се намалява маневреността на композицията. При само задно боге, минус е, че опашката на ремаркето "замита" значително повече и от страната която не се вижда в огледалата. При чакане по опашки, вдигането и спускането изразходват много въздух.
     При влекачите с повече от две оси, при повдигане на недвигателна ос, се увеличава значително теглителна сила на хлъзгаво. Това особенно важни, ако е със задно боге и лафетът остава зад двигателния мост, тогава разтоварва предния мост и за потегляне е чудесно.
     При камиони или влекачи с повече от една незавиваща ос, при маневри много силно се износват гумите и значителна част от теглителна сила отива точно за това. Желателно е да се повдигат тези оси (незавиващи), за лесно маневриране и потегляне в завой.

     Предимствата са много и ако някой друг плаща, в никакъв случай да не се отказва. Повечето полуремаркета могат да се изключи повдигането, особено ако е предвиден бутон в кабината. Щмитц имат бутон на ремаркето и може напълно да се изключи автоматичното задействане, но при нужда може да се повдигне с три резки натискания на спирачката. При Кроне, отново може да се свали или вдигне със спирачката, но свалянето е само след като само се повдигне след 16 км/ч. Тези последните имат модели, които не мога да се командват ръчно изобщо. Недостатъци са механизмът за повдигане една или две възглавници, повреждат се понякога и разпределителните кранове. Възможна ситуация е възглавниците за повдигане да не вдигнат моста, но въздухът в работните възглавници да е освободен, тогава е същото като да е вдигнат и не поемат натоварване, а само носи собствена си маса. И може да претовари останалите оси.




     На тази статия попаднах:

Забелязали ли сте, че много камиони с повече от две оси често имат една, колелата на която са повдигнати от земята? Със сигурност всеки е виждал такъв камион поне веднъж. Замисляли ли сте се обаче защо това е така?

Ситуацията по отношение на камиони с "отлепен" чифт колела се обяснява с популярният израз: „не е грешка, а особеност“. Повдигнатата ос изобщо не е неизправност, а е замислена като изключително полезна функция. Повдигнатите колела на камиона се наричат ​​подвижна ос. Тя изпълнява няколко важни функции.

Първата и най-важна функция на подвижната ос е да намали натоварването на главните оси и да разпредели равномерно натоварването. С други думи, "ленивец" или "боге", както се нарича системата в разговорния език на професионалните шофьори, позволява на машината, когато е напълно натоварена, да спазва приложимите граници на натоварване на осите.

Подвижната ос е на ролка и се спуска, така че натоварената машина да не разваля толкова асфалтовата повърхност. Спуснатата ос, наред с други неща, подобрява управлението на камиона при пълно натоварване, подобрява сцеплението на колелата на автомобила с пътя при лошо време и повишава стабилността на натовареното превозно средство по време на маневри.

Подвижната ос има и други предимства. Когато камионът се движи празен, няма нужда от тази допълнителна ос. Следователно поне един чифт колела се износва по-бавно от всички останали, сцеплението е по-малко и това води до понижен разход на горива. Много по-важно е, че при повреда на гумите на основните колела, водачът остава с две "резервни" колела от тази ос.

Днес има много модели "ленивци". По-старите модели обикновено се активират ръчно. Много съвременни камиони са оборудвани с автоматизиран "ленивец". При такива машини самият механизъм автоматично спуска допълнителните колела, когато има достатъчно голямо натоварване в каросерията.