Лиценз за транспорт на товари , до 3,5т ?
Форум на българските шофьори
Неделя, 28 Април, 2024, 21:41:12 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Лиценз за транспорт на товари , до 3,5т ?  (Прочетена 35081 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
kxa
Начинаещ
*

Рейтинг: +9/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 34
Теми: 7



Активност
0%

Ел. поща
« -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 17:10:13 »
ОтговорОтговор

Здравейте.
Някой може ли да светне мен и някой заинтересовани, по въпроса- Нужен ли е лиценз за превоз на товари ако се извършва транспорт на товари срещу заплащане с БУС до 3,5 т.
Благодаря.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 17:10:13 »

 Активен
Бобо89
Младши потребител
**

Рейтинг: +22/-4
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 92
Теми: 2



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #1 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 17:29:12 »
ОтговорОтговор

Аз мисля,че с една табела (ПРЕВОЗ ЗА СОБСТВЕНА СМЕТКА) си решаваш проблема.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #1 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 17:29:12 »

 Активен
kxa
Начинаещ
*

Рейтинг: +9/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 34
Теми: 7



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #2 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 18:03:43 »
ОтговорОтговор

Само, че не е за моя!!!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
tonko_66
Гост
« Отговор #3 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 18:15:44 »
ОтговорОтговор

Виж в закона за превозите-там пише.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
kxa
Начинаещ
*

Рейтинг: +9/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 34
Теми: 7



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #4 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 18:40:37 »
ОтговорОтговор

Прегледах и попаднах на това:

"(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 92 от 2005 г., в сила от 18.11.2005 г.) Лиценз и удостоверение за регистрация не се изискват за:

1. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., в сила до 04.12.2011 г.) превоз на товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3,5 тона или максимално допустима маса до 6 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;"


Именно затова реших да попитам.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
driver1
Потребител герой
*****

Рейтинг: +621/-2980
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 1766
Теми: 26



Активност
0%

JE SUIS CHARLIE ! Мразя цензорите!


Ел. поща
« Отговор #5 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 19:42:24 »
ОтговорОтговор



1. (изм. - ДВ, бр. 85 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., в сила до 04.12.2011 г.) превоз на товари с моторни превозни средства или състав от пътни превозни средства с товароносимост до 3,5 тона или максимално допустима маса до 6 тона, с изключение на превозите, за които по силата на международни договори, по които Република България е страна, се изисква разрешително;"



   Аз мисля, че ясно е казано. Ако например пътуваш за Испания през Сърбия и Хърватска (които не са членове на ЕС и се изискват разрешителни) трябва да имаш лиценз, Ако си през Румъния и Унгария - няма да ти е нужен. Така го разбирам аз.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
velizar
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +48/-37
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 203
Теми: 17



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #6 -: Вторник, 08 Ноември, 2011, 20:03:05 »
ОтговорОтговор

Бусовете до 3.5т даяджии много рядко ги спират, мен никога до сега , а и мои колеги. Могат да те спрат КАТ и да те питат какво караш , на кого е и т.н. Не е проблем да се кара, но не и зривоопасни материли примерно. За тях искат някъкви табели. Табелите - превоз за собствена сметка с за МПС над 3.5т, с тахограф, лиценз, С категория,...

Открих и това :
Лиценз се изисква за обществен превоз на товари с моторни
 превозни средства или състав от пътни превозни средства с
 максимално допустима маса над 3,5 тона.
 Влизане в сила: 4 декември 2011 г.

Превоз на товари за собствена сметка между два пункта на територията на Република България не може да се извършва с моторни превозни средства или състав от пътни превозни
 средства с допустима максимална МАСА над 12 тона, освен ако лицето, за чиято сметка се извършва превозът, притежава лиценз за извършване на обществен превоз на товари.
 Влизане в сила: 26 април 2011 г.

 Лицата, извършващи превози за собствена сметка са длъжни
 да уведомят писмено Изпълнителна агенция “Автомобилна
 администрация”, че извършват превози за собствена сметка на
 пътници или товари еднократно, не по-късно от деня на
 започването на дейността по извършването на превозите.”
 Влизане в сила: 1 март 2011 г.

Спиране от движение за срок 6 месеца и определяне мястото за домуване на моторно превозно средство, с което се извършва обществен превоз на пътници или товари, без за
 него да има издадено заверено копие от лиценз на Общността или удостоверение за обществен превоз на пътници или товари, или не е включено в списък към удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници. При повторно нарушение срокът е 12 месеца.
 Влизане в сила: 1 март 2011 г.

 Това последното: хем ще ти свалят номерата на камиона, хем ще ти кажат на кой паркинг да го паркираш, хем ще плащаш на паркинга.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
DeDo Vi
Потребител герой
*****

Рейтинг: +194/-236
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 792
Теми: 6



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #7 -: Сряда, 09 Ноември, 2011, 01:04:57 »
ОтговорОтговор

Бусовете до 3.5т даяджии много рядко ги спират, мен никога до сега , а и мои колеги. Могат да те спрат КАТ и да те питат какво караш , на кого е и т.н. Не е проблем да се кара, но не и зривоопасни материли примерно. За тях искат някъкви табели. Табелите - превоз за собствена сметка с за МПС над 3.5т, с тахограф, лиценз, С категория,...

Открих и това :
Лиценз се изисква за обществен превоз на товари с моторни
 превозни средства или състав от пътни превозни средства с
 максимално допустима маса над 3,5 тона.
 Влизане в сила: 4 декември 2011 г.

Превоз на товари за собствена сметка между два пункта на територията на Република България не може да се извършва с моторни превозни средства или състав от пътни превозни
 средства с допустима максимална МАСА над 12 тона, освен ако лицето, за чиято сметка се извършва превозът, притежава лиценз за извършване на обществен превоз на товари.
 Влизане в сила: 26 април 2011 г.

 Лицата, извършващи превози за собствена сметка са длъжни
 да уведомят писмено Изпълнителна агенция “Автомобилна
 администрация”, че извършват превози за собствена сметка на
 пътници или товари еднократно, не по-късно от деня на
 започването на дейността по извършването на превозите.”
 Влизане в сила: 1 март 2011 г.

Спиране от движение за срок 6 месеца и определяне мястото за домуване на моторно превозно средство, с което се извършва обществен превоз на пътници или товари, без за
 него да има издадено заверено копие от лиценз на Общността или удостоверение за обществен превоз на пътници или товари, или не е включено в списък към удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз на пътници. При повторно нарушение срокът е 12 месеца.
 Влизане в сила: 1 март 2011 г.

 Това последното: хем ще ти свалят номерата на камиона, хем ще ти кажат на кой паркинг да го паркираш, хем ще плащаш на паркинга.

Те тия съм си ги турил баш на дедовия, маам си гащи и си возим без лиценз, като ме спрат налитам на бой и до сега не съм имал проблем.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
velizar
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +48/-37
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 203
Теми: 17



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #8 -: Сряда, 09 Ноември, 2011, 19:53:41 »
ОтговорОтговор

А някой знае ли как стоят нещата с возенето на хора с бус до 9 места. Събират се съседите, плащат си гориво и още нещо отгоре и пътуват за някъде. Да се изискват някъкви документи , лиценз, допълнителна застраховка на местата или нещо друго? Да приемем, че возенето ще е редовно , поне 2 пъти в месеца. Разходки само в България. Усмивчица Все пак се събират пари и се заплаща на превозвача, в случая водача.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
DeDo Vi
Потребител герой
*****

Рейтинг: +194/-236
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 792
Теми: 6



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #9 -: Четвъртък, 10 Ноември, 2011, 02:27:18 »
ОтговорОтговор

А някой знае ли как стоят нещата с возенето на хора с бус до 9 места. Събират се съседите, плащат си гориво и още нещо отгоре и пътуват за някъде. Да се изискват някъкви документи , лиценз, допълнителна застраховка на местата или нещо друго? Да приемем, че возенето ще е редовно , поне 2 пъти в месеца. Разходки само в България. Усмивчица Все пак се събират пари и се заплаща на превозвача, в случая водача.
Баце, напълно отговорно ти казвам возете се колкото и където си искате ченгетата и даяджиите копче не могат да ти кажат (за бус до 9 човечета). Години наред си джиткаме из цяла Европа със служебните Спринтери, и много са ни се дървили и Словенци и Унгарци ама ядец.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
kxa
Начинаещ
*

Рейтинг: +9/-0
Неактивен Неактивен

Публикации: 34
Теми: 7



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #10 -: Четвъртък, 10 Ноември, 2011, 03:10:09 »
ОтговорОтговор

Дотук значи: Ако буса или камиончето ми е 3,5 т. Мога да извършвам превоз срещу заплащане , като издавам фактура съответо на фирмата която е собственик на товара , но не ми се иска лиценз.
Супер.

А и въпроса на колегата за возенето на хора , също е актуален, там как става , ако возя работниците на някоя фирма и съответно тя ми изисква фактура. Пак ли не ми се изисква лиценз. Забележете , нестава дума за съседите , който могат по всяко време да кажат ,че отиваме на банкет например.
Тук става дума за това , че ще издавам фактура като транспортна фирма, съответно превоз на пътници с бус до 9 места.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
velizar
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +48/-37
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 203
Теми: 17



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #11 -: Петък, 11 Ноември, 2011, 20:38:16 »
ОтговорОтговор

Добре ще е да си намериш фирма, през която да фактурираш. Приятел , роднина или на друг близък.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
juli76
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +14/-2
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Публикации: 101
Теми: 21



Активност
0%


« Отговор #12 -: Събота, 12 Ноември, 2011, 10:19:33 »
ОтговорОтговор

Превозвай си спокойно товарите.Може и да не ригистрираш буса на собствената ти фирма.Не ти е нужен лиценз за транспортна дейност.Патуваш спокойно в ЕС само с CMR и международна фактура за стоката и евентуално пакинг лист.Естествено товара не трябва да надвишава 1500кг. или посочения от производителя на съответния бус който караш.След като си решил да издаваш фактури за извършена транспортна услуга на дадена фирма попълвай товарителница и пътен лист за въпросния курс,за да може след това да се осчетоводи.Занимавам се с подобна дейност 9 години и досега освен документи за товарите които съм превозвал и то не всеки път други документи не са ми искали.С подобно бусче си извън режима на ДАИ и принципно те не те спират и нямят подобно право.Единствено КАТ а тях ги интересуват по скоро документите и техническото състояние на буса а не това какво караш.Много рядко са ми искали документи за товара и са ме карали да отварям отзад.Предполагам че подобна е и практиката при превозите 8+1
Като цяло тези превози са много либерализирани и контрола е сравнително слаб.
При повече въпроси ме търси на лични. Намигване

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

« Последна редакция: Събота, 12 Ноември, 2011, 10:34:10 от juli76 » Активен
velizar
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +48/-37
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 203
Теми: 17



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #13 -: Понеделник, 14 Ноември, 2011, 17:11:44 »
ОтговорОтговор

А някой знае ли как стои въпроса със случайния превоз за бус с 9 места ?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Етикети:
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
driver-bg.eu
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!