• Welcome to Форум на българските шофьори.
 

Професионална компетентност

Започната от admin, Понеделник, 29 Ноември, 2010, 16:23:15

« назад - напред »

0 Потребители и 4 гости преглеждат тази тема.

admin

Някой има ли представа относно изискването за въпросната професионална компетентност и има ли значение дали се пътува в България или в чужбина? В Наредба 41 има фиксирани крайни срокове за придобиване на професионална компетентност в зависимост от годината на придобиване на категорията. Но няма яснота дали тези срокове важат за целия Европейски съюз.
Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

admin

Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

BoBy_BoY

До миналата година не бише ясно за това! Сварзах се с една Slo фирма и отсреща едно хубаво гласче на развален  български език ми отговаря,че сам бил одобрен по изпратените документи, но милипсвала картата за квалификация на водоча. Останах изумен! Това пък какво е? Попитах,поразпитах и се оказа, че за да почнеш да работиш в чужда фирма ти го изискв а ли най-вече в Италия. В другия форум доста дълго време се дискутираше този въпрос. В крайна сметка преди да изляза да работя на вън си искарах въпросния документ.От колеги чувам ,че са им ги искали в Австрия,Словения,Италия. На мен още никой не ми го е искал! Основно караме NL-I-NL през F и D каде контрола е завишен.
Лека и безаварийна!

BoBy_BoY


admin

Има си график за тази професионална компетентност и в момента е задължителен този документ за водачите, придобили правоспособност от категория С и С+Е до 1970 година.

§ 1. Изискването за начална квалификация се прилага:
1. за водачите, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство от подкатегории D1, D1+E и категории D или D+E след 10 септември 2008 г.;
2. за водачите, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство от подкатегории C1, C1+E и категории C или C+E след 10 септември 2009 г.
§ 2. (1) Водачите, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство от подкатегории D1, D1+E и категории D или D+E преди 10 септември 2008 г., подлежат на периодично обучение.
(2) Водачите, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство от C1, C1+E и категории C или C+E преди 10 септември 2009 г., подлежат на периодично обучение.
(3) Водачите по ал. 1, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство:
1. преди 31 декември 1970 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2009 г.
2. от 1 януари 1971 г. до 31 декември 1980 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2010 г.
3. от 1 януари 1981 г. до 31 декември 1990 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2011 г.
4. от 1 януари 1991 г. до 31 декември 2000 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2012 г.
5. от 1 януари 2001 г. до 10 септември 2008 г., преминават първия курс на периодично обучение до 10 септември 2013 г.
(4) Водачите по ал. 2, придобили правоспособност за управление на моторно превозно средство:
1. преди 31 декември 1970 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2010 г.
2. от 1 януари 1971 г. до 31 декември 1980 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2011 г.
3. от 1 януари 1981 г. до 31 декември 1990 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2012 г.
4. от 1 януари 1991 г. до 31 декември 2000 г., преминават първия курс на периодично обучение до 31 декември 2013 г.
5. от 1 януари 2001 г. до 10 септември 2009 г., преминават първия курс на периодично обучение до 10 септември 2014 г.
Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

BoBy_BoY

Да, така е, но как да обясним на унгареца например, че аз трябва да имам догодина тази карта? Тия толкова глоби са писали... Бяах споделял неволите си с  един колега ,а той ми расказа как шефа му ги е съдил и колко много пари е хварлил докато  спечели делото!беше някаде в онези времена кога ни приеха в ЕС. Аз тогава се разминах само с 210Е глоба и 100Е рушвет на Варшанд. Кога влезнах в междинката цареше някакъв ад. Толкова много колеги чакаха за пари да си платят глобите.

admin

За съжаление отделните държави в ЕС не могат да се разберат по такива жизнено важни въпроси и от това страдаме всички ние. Най-малкото трябва да ти осигурят преводач, който обстойно да ти разясни какво е нарушението ти. Всяка държава има закони за защита както на своите граждани, така и на чужденци. Само дето света се е изкривил в една крайно негативна посока и е заприличал на блато с алигатори.
Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

godji

Аз защо си мисля , че картата за квалификация на водача е шофьорската книжка , и няма нищо общо с професионалната компетентност ??!
БЪДИ РАЗУМЕН !КАРАЙ ВНИМАТЕЛНО !Не карайте и не поствайте когато сте пили - после може да съжалявате !

admin

Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

godji

Цитат на: admin - Петък, 07 Януари, 2011, 22:06:38
Ти сега съвсем ме обърка....
е ееееее аз без да искам  :-[ може и аз да се бъркам . законите са ни толкова тъпо написани ,че не можеш да ги разбереш , но ако ги четеш почти винаги можеш да намериш вратичка да се измъкнеш !
БЪДИ РАЗУМЕН !КАРАЙ ВНИМАТЕЛНО !Не карайте и не поствайте когато сте пили - после може да съжалявате !

admin

Питал съм за тази професионална компетентност и всички така казват. Че се спазва горепосочения график. Освен да спра до някой инспектор и да го питам. :)
Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира!

godji

абе, как ще спираш сам ! аз като ме спрат гледам да изчезна възможно най-бързо , ти сам ще си слагаш главата на вълка в устата  :) пък и да не мислиш че всички от тях знаят за какво става въпрос  ???
БЪДИ РАЗУМЕН !КАРАЙ ВНИМАТЕЛНО !Не карайте и не поствайте когато сте пили - после може да съжалявате !

Димитър Гебшеменов

#10
Винаги съм го казвал - в Унгария не важат ник'ви закони. Това е държавата в която искам да падне ядрена бомба. Искам да направят коридор през Сърбия, Хърватия и Словения, за да не минавам повече никога оттам. Това са държавите - България, Румъния и Унгария -корупция, корупция... и после - ще сме сърдити, че не ни приемат в Шенген-а... ама Унгария държи първенството...


унгария
сарбия
хърватска
словения
повеце
българия
румания
це
шанген
мразим когато се ебават с мен...ебават ли се с мен-значи се подиграват с моето семейство.....а подиграят ли се с него-не давам гаранции за това какво ще направя....успех на работодателите..........При самохвалците, както и при позлатеното оръжие, вътрешното не отговаря на външното.

BoBy_BoY

Сега те ще командват Европа за следващите няколко месеца! Как ли ще прилагат законите или правилата приети от тях??????? Голямо щеми е вниманието към тях! ::)

НЕКАДЪРЕН ТРАКТОРИСТ

#12
Момци видело се е,че ще требва да се сдобивам и с туй папирче та ако мое ме светнете колко 400лв. струва и къде се провежда .Аз питам за Големо село ,предполагам в AEBTRI Бели брези водат такива курсове,но ако знаете и други места мъцнете дори и да не са за Големо село пак драснете се на някой ще са му от полза.

П.П. Сега ще кажете аман от трактористи-ама лесно ли ми е........ :(

Трактору намери те тва за кой е на зор от такъв род курсове пише у сайто,че важи и за други градове освен Големо село ,само да добавя намерих адреса на сайт за онбашии www.nodis.eu

Причина за редакция: Преместена публикация!

BoBy_BoY

Намери си къде има групов курс и може да ти излезне по тънкана. Ако те не щипят около 100лв,разбира се. У Големо село много не са ми ясни фирмите. Тука ако може някой да ти помогне...

wolves

много е сложно баце,почти невъзможна мисия.аз пробвах и дирек

wolves