Често срещани технически грешки
Форум на българските шофьори
Петък, 29 Март, 2024, 01:07:15 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1] 2 3 ... 7   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Често срещани технически грешки  (Прочетена 27707 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
МИНКО ИЛЧЕВ
Непоносимост към отрепки, боклуци, непорасли и с комплекс за размера на... стажа!!! И затова БЕЗДЕЙСТВАЩ:
Глобален модератор
Потребител герой
*****

Рейтинг: +2215/-323
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 2108
Теми: 135



Активност
3.2%

Пасе патки всякакви! Образование - начално вечерно


« -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 00:28:52 »
ОтговорОтговор

     Винаги има какво да научиш нещо ново, е освен ако не си мислиш, че знаеш всичко!

     Мен ме дразни една мерна единица да се използва за няколко различни величини. Разстоянието се мери с метри, производна километри и т.н. Скоростта да се мери в километри?! Силата на тока в Ампери, как и капацитета (на акумулатора) се мери в Ампери? Джи Пи Ес - има само една функция, а му се преписват поне 20! Какво е GPS (Джи Пи Ес)


      Понеже колега от Форума (само от Форума и с образование инж точка), твърди че правя често технически грешки. Да започнем от мен, какви чести грешки правя?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Благословени да са тези, които нямат какво да кажат и въпреки това мълчат /не пишат/.
Принцип на Рудницки за нобеловите открития: Само онзи, който има абсолютни познания по изучавания проблем, може да го обясни, така че никой друг да не е в състояние да го проумее.
Наместо GPS, кажете ТАКОВАТА!!!
Форум на българските шофьори
« -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 00:28:52 »

 Активен
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #1 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 07:27:52 »
ОтговорОтговор

Скоростта да се мери в километри?!
Скоростта не се мери в километри, а се мери в "километри за час", което е производно на "метри за секунда", което пък е производна от стандартни величини в система SI.
Това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш на таблото пред теб да виждаш скоростта в метри за секунда?

Силата на тока в Ампери, как и капацитета (на акумулатора) се мери в Ампери?
Капацитета на акумулатора се означава в "ампер/часа", а не в ампери.
И това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш заряда на акумулатора ти да е означен във фаради???

     Джи Пи Ес - има само една функция, а му се преписват поне 20! Какво е GPS (Джи Пи Ес)
GPS - Global Positioning System или Глобална Система за Позициониране.

А ако трябва да те цитирам от темата за GPS-a:
    Тези които, смятат че: Скоростта се мери километри, горивото (бензин, нафта) в килограми (по-скоро КИЛА). За тях вероятно няма да е от никаква полза.
Пак казвам - скоростта не се мери в километри, а в "километри за час". Надявам се вече си разбрал разликата.
Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид. Това че на бензиностанцията ги мерят в литри е пак поради същата причина - да е по-лесно за обикновения потребител. Още повече - 1 килограм нафта си е винаги 1 килограм без значение дали е -20 или +40 градуса, докато 1 литър е друга бира  Намигване

Основните величини в система SI (наследник на метричната) са само 7:
- метър - за разстояние
- килограм - за тегло (правим ли разлика между тегло и маса?)
- секунда - за време
- ампер - за сила на тока
- келвин - за температура
- мол - за количество
- кандела - за сила на светлината
Няма да обяснявам коя как е дефинирана, че ще се справя само с 1-2... Вече ми убягва теорията...
Всички останали величини са производни на тези.
Та в тоя ред на мисли след като роптаеш срещу "километрите" (вероятно искаш да използваш "метър за секунда") защо не роптаеш срещу градуси по Целзий? Сигурно предпочиташ термометър в келвини?
Айде да не се правим на много интелигентни, че току виж сме станали смешни  Намигване

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #1 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 07:27:52 »

 Активен
rolly_s
Старши потребител
****

Рейтинг: +650/-292
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 273
Теми: 10



Активност
0%

няма втори шанс за първо впечатление


Ел. поща
« Отговор #2 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 07:42:57 »
ОтговорОтговор

Скоростта не се мери в километри, а се мери в "километри за час", което е производно на "метри за секунда", което пък е производна от стандартни величини в система SI.
Това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш на таблото пред теб да виждаш скоростта в метри за секунда?
Капацитета на акумулатора се означава в "ампер/часа", а не в ампери.
И това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш заряда на акумулатора ти да е означен във фаради???
GPS - Global Positioning System или Глобална Система за Позициониране.

А ако трябва да те цитирам от темата за GPS-a:Пак казвам - скоростта не се мери в километри, а в "километри за час". Надявам се вече си разбрал разликата.
Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид. Това че на бензиностанцията ги мерят в литри е пак поради същата причина - да е по-лесно за обикновения потребител. Още повече - 1 килограм нафта си е винаги 1 килограм без значение дали е -20 или +40 градуса, докато 1 литър е друга бира  Намигване

Основните величини в система SI (наследник на метричната) са само 7:
- метър - за разстояние
- килограм - за тегло (правим ли разлика между тегло и маса?)
- секунда - за време
- ампер - за сила на тока
- келвин - за температура
- мол - за количество
- кандела - за сила на светлината
Няма да обяснявам коя как е дефинирана, че ще се справя само с 1-2... Вече ми убягва теорията...
Всички останали величини са производни на тези.
Та в тоя ред на мисли след като роптаеш срещу "километрите" (вероятно искаш да използваш "метър за секунда") защо не роптаеш срещу градуси по Целзий? Сигурно предпочиташ термометър в келвини?
Айде да не се правим на много интелигентни, че току виж сме станали смешни  Намигване


Алоуууу, инженере, единствено и само единствено Водата един литър е един килограм, и то при 4 градуса по Целзий. Само и единствено. Изяш си дипломата, или я запали, защото ти е непотребна и по моѝ спомени това се учи в седми клас.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа къде да идеш
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #3 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 07:56:41 »
ОтговорОтговор

Алоуууу, инженере, единствено и само единствено Водата един литър е един килограм, и то при 4 градуса по Целзий. Само и единствено. Изяш си дипломата, или я запали, защото ти е непотребна и по моѝ спомени това се учи в седми клас.
Алоууу, шоферката, първо си изпий кафето, после си измий очите, след това пак ми прочети мнението и после ми кажи къде твърдя, че 1 литър нафта е 1 килограм.

Има един лаф, "Чукча не читатель, чукча писатель", който изцяло описва твоята същност.
Ако ти е трудно разбирането, чети по 2-3 пъти преди да напишеш нещо  Целувчица

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
rolly_s
Старши потребител
****

Рейтинг: +650/-292
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 273
Теми: 10



Активност
0%

няма втори шанс за първо впечатление


Ел. поща
« Отговор #4 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:01:21 »
ОтговорОтговор

Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид А това? дай някакъв друг превод!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа къде да идеш
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #5 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:13:22 »
ОтговорОтговор

Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид А това? дай някакъв друг превод!
Превод:
Склонен съм да вярвам, че правилната мерна единица е килограм, а не литър, тъй като 1 килограм течност винаги е 1 килограм, а 1 литър течност има рализлично тегло при различни температури.

Или ти си помисли, че твърдя, че 1 литър на колонката е 1 килограм? Ако е така, значи четеш много повърхностно  Намигване

П.П.: Напоследък много често се налага някой да ти превежда  Завърти очи

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
rolly_s
Старши потребител
****

Рейтинг: +650/-292
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 273
Теми: 10



Активност
0%

няма втори шанс за първо впечатление


Ел. поща
« Отговор #6 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:24:25 »
ОтговорОтговор

Превод:
Склонен съм да вярвам, че правилната мерна единица е килограм, а не литър, тъй като 1 килограм течност винаги е 1 килограм, а 1 литър течност има рализлично тегло при различни температури.

Или ти си помисли, че твърдя, че 1 литър на колонката е 1 килограм? Ако е така, значи четеш много повърхностно  Намигване

П.П.: Напоследък много често се налага някой да ти превежда  Завърти очи
По принцип е общоприето определени течности да се мерят в обем, а не на килограм. И това в целия Свят. И пак ще те цитирам, или по-точно копирам и пействам„Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид. Това че на бензиностанцията ги мерят в литри е пак поради същата причина - да е по-лесно за обикновения потребител. Още повече - 1 килограм нафта си е винаги 1 килограм без значение дали е -20 или +40 градуса, докато 1 литър е друга бира“

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа къде да идеш
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #7 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:31:18 »
ОтговорОтговор

По принцип е общоприето определени течности да се мерят в обем, а не на килограм. И това в целия Свят. И пак ще те цитирам, или по-точно копирам и пействам„Относно "горивото (бензин, нафта)" и "килограми"-те или по-скоро "КИЛА"-та съм склонен да вярвам, че КИЛАта са правилната мерна единица, а не литрите, които имаш предвид. Това че на бензиностанцията ги мерят в литри е пак поради същата причина - да е по-лесно за обикновения потребител. Още повече - 1 килограм нафта си е винаги 1 килограм без значение дали е -20 или +40 градуса, докато 1 литър е друга бира“
Още в първия си пост обясних, че тези мерни единици са въведени за улеснение на обикновения потребител.
Това с килограмите го казах в духа на поста на Илчев, който много се напъва, че не било правилно километри в час, за да му докажа, че правилното не винаги е най-удобно за потребителя.

И след като май стигнахме до консенсус, нека admin-а изтрие всички изписани глупости, за да не се разводнява темата.
А ти следващия път като искаш да си ги мерим (дипломите) пиши на лично  Намигване

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
rolly_s
Старши потребител
****

Рейтинг: +650/-292
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 273
Теми: 10



Активност
0%

няма втори шанс за първо впечатление


Ел. поща
« Отговор #8 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:37:06 »
ОтговорОтговор

Още в първия си пост обясних, че тези мерни единици са въведени за улеснение на обикновения потребител.
Това с килограмите го казах в духа на поста на Илчев, който много се напъва, че не било правилно километри в час, за да му докажа, че правилното не винаги е най-удобно за потребителя.

И след като май стигнахме до консенсус, нека admin-а изтрие всички изписани глупости, за да не се разводнява темата.
А ти следващия път като искаш да си ги мерим (дипломите) пиши на лично  Намигване
И какво имам да меря с някой, написал ми на личен това: Чичка, я вземи кажи нещо смислено ТИ, пък тогава коментирай...
Ти да не мислиш, че влекачите са с двигатели на совалки??? Дали е в кола или влекач, принципа на двигателя е един и същ!!!
Аман от трактористи и дападжии, дето са научили откъде се пуска компютъра и вече са безсмъртни... Върти геврека там и не се прави на много остроумен Намигване
Не влизам в тоя форум да се доказвам или да си галя егото. Ако знаеш, ако можеш-помогнѝ. Това е същността на форума. Опитвала съм многократно с информация да помогна. От сплетни и нескончаеми спорове няма смисъл. Потърси си друго поле за изява- по моето скромно виждане.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа къде да идеш
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #9 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 08:42:18 »
ОтговорОтговор

И какво имам да меря с някой, написал ми на личен това: Чичка, я вземи кажи нещо смислено ТИ, пък тогава коментирай...
Ти да не мислиш, че влекачите са с двигатели на совалки??? Дали е в кола или влекач, принципа на двигателя е един и същ!!!
Аман от трактористи и дападжии, дето са научили откъде се пуска компютъра и вече са безсмъртни... Върти геврека там и не се прави на много остроумен Намигване

Кое те притеснява? Ако се сетиш защо съм ти го написал, няма да ти е толкова странно. А именно:
Твоята кола???Къде се навря??? Смешник,когато натрупаш опит и знания -влез в тоя форум и се изказвай!!!Не ставай смешен.

"Няма глупав отговор, има глупав въпрос."
Или иначе казано, на твоите неадекватни коментари, няма как да ти отговоря адекватно  Намигване

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
комбайнер
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +61/-6
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 140
Теми: 11



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #10 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 12:32:11 »
ОтговорОтговор


- килограм - за тегло (правим ли разлика между тегло и маса?)


Колега, може и да се повторя тук, но нека - и "най-големия" шофьор е 1 шофьор, а не 2-ма. Та кой как стои зад "геврека" и дали му прилича е тема ластик и не ме интересува.

Интересуват ме обясненията по горния цитат, щото за малко хора е ясно що е тегло, маса, сила. Би ли си направил труда да обясниш на сите люде из форума. И не се майтапя, а подавам ръка.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
rolly_s
Старши потребител
****

Рейтинг: +650/-292
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 273
Теми: 10



Активност
0%

няма втори шанс за първо впечатление


Ел. поща
« Отговор #11 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 14:27:59 »
ОтговорОтговор

Колега, може и да се повторя тук, но нека - и "най-големия" шофьор е 1 шофьор, а не 2-ма. Та кой как стои зад "геврека" и дали му прилича е тема ластик и не ме интересува.

Интересуват ме обясненията по горния цитат, щото за малко хора е ясно що е тегло, маса, сила. Би ли си направил труда да обясниш на сите люде из форума. И не се майтапя, а подавам ръка.
Масата като научен термин е въведена от Исак Нютон като мярка на количеството материя. Нютон определя „количеството материя“ във физическото тяло като продукт на неговата плътност и обем. Освен това той посочва, че в същия смисъл трябва да се използва термина маса и показва, че теглото е пропорционално на масата. Колегата е искал най-вероятно да напише „правим ли разлика между тегло и обем“, защото спорът беше за мерни единици-килограм и литър. Прието е течностите да се мерят в обем, а не в тегло.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не ми казвай какво да правя, защото ще ти кажа къде да идеш
комбайнер
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +61/-6
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 140
Теми: 11



Активност
0%

Ел. поща
« Отговор #12 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 14:47:43 »
ОтговорОтговор

Колежке, като заредена картечница си и не смея да излизам насреща.

И все пак съм любопитен и искам да изчакаме, за да получим отговора и на Драго. Ок?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
drago_pavlov
Старши потребител
****

Рейтинг: +62/-132
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 403
Теми: 11



Активност
0%

« Отговор #13 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 15:02:35 »
ОтговорОтговор

Масата дефинира количество материя - мерната единица е килограм.
Теглото дефинира силата с която даден обект (с определена маса) въздейства - мерната единица е нютон.
Теглото зависи от гравитацията (земното ускорение). Земното ускорение е 9.81 м/с, което значи че обект с маса 1 кг, има тегло 9.81 нютона.
Гравитацията на Луната е около 6 пъти "по-слаба", т.е. лунното ускорение е 6 пъти по-малко от земното.Същия обект с маса 1 кг, на Луната ще има 6 пъти по-малко тегло.
Затова и в открития космос хората са на забавен кадър.
Не знам дали го обясних разбираемо...

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
МИНКО ИЛЧЕВ
Непоносимост към отрепки, боклуци, непорасли и с комплекс за размера на... стажа!!! И затова БЕЗДЕЙСТВАЩ:
Глобален модератор
Потребител герой
*****

Рейтинг: +2215/-323
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 2108
Теми: 135



Активност
3.2%

Пасе патки всякакви! Образование - начално вечерно


« Отговор #14 -: Вторник, 08 Октомври, 2013, 16:19:02 »
ОтговорОтговор

Скоростта не се мери в километри, а се мери в "километри за час", което е производно на "метри за секунда", което пък е производна от стандартни величини в система SI.
Това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш на таблото пред теб да виждаш скоростта в метри за секунда?

     Това че, мерим дадена величина със системна единица в SI. Или извънсистемна, не значи че е грешно. Да кажеш, че мощността е толкова конски сили не е грешно. Но да кажеш, че температурата е толкова Вата и понеже тя е производна системна единица и е правилно???!!!


Капацитета на акумулатора се означава в "ампер/часа", а не в ампери.
И това е прието за да е по разбираемо за средностатистическия потребител. Или ти искаш заряда на акумулатора ти да е означен във фаради???

     Ако аз бях написал, че капацитета на акумулатора се мери в Ампер/час, щеше да ме изядеш с "парцалите". Но аз приемам, че е техническа-правописна грешка. Капацитета се мери със системната Фарад или практическата използвана Ампер.час!


Пак казвам - скоростта не се мери в километри, а в "километри за час". Надявам се вече си разбрал разликата.

     Не не разбрах! Какво си мислиш, че не съм разбрал?!



Айде да не се правим на много интелигентни, че току виж сме станали смешни  Намигване

     При мен не е проблем, аз съм прост шофьор и да се изложа - бива! За теб ще е проблем да се изложиш!


Още в първия си пост обясних, че тези мерни единици са въведени за улеснение на обикновения потребител.
Това с килограмите го казах в духа на поста на Илчев, който много се напъва, че не било правилно километри в час, за да му докажа, че правилното не винаги е най-удобно за потребителя.

     Посочи ми някъде в целия Форум, да твърдя, че грешно скоростта да се мери в километър/час?! Ако ще си правиш литературни съчинения - там съм много зле!



И какво имам да меря с някой, написал ми на личен това: Чичка, я вземи кажи нещо смислено ТИ, пък тогава коментирай...
Ти да не мислиш, че влекачите са с двигатели на совалки??? Дали е в кола или влекач, принципа на двигателя е един и същ!!!
Аман от трактористи и дападжии, дето са научили откъде се пуска компютъра и вече са безсмъртни... Върти геврека там и не се прави на много остроумен Намигване
Не влизам в тоя форум да се доказвам или да си галя егото. Ако знаеш, ако можеш-помогнѝ. Това е същността на форума. Опитвала съм многократно с информация да помогна. От сплетни и нескончаеми спорове няма смисъл. Потърси си друго поле за изява- по моето скромно виждане.

     Това са интересни факти които бях "дочул" и преди! Възможно ли е да не сме толкова големи пичове, каквито се изкарваме??? А, инж точка?


Теглото зависи от гравитацията (земното ускорение). Земното ускорение е 9.81 м/с, което значи че обект с маса 1 кг, има тегло 9.81 нютона.

     Ускорението е промяна на скоростта за единица време! Скоростта в SI е метър за секунда и още един път разделено на секунда за ускорението. И е метър за секунда на квадрат! Хайде и тази е печатна грешка!


     Пак искам да наблегна! Моля примери за мои грешки! Много моля!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Благословени да са тези, които нямат какво да кажат и въпреки това мълчат /не пишат/.
Принцип на Рудницки за нобеловите открития: Само онзи, който има абсолютни познания по изучавания проблем, може да го обясни, така че никой друг да не е в състояние да го проумее.
Наместо GPS, кажете ТАКОВАТА!!!
Етикети:
Страници: [1] 2 3 ... 7   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!