Елементарно умножаване, деление и ДДС
Форум на българските шофьори
Понеделник, 15 Август, 2022, 21:44:44 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu

Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1]   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Елементарно умножаване, деление и ДДС  (Прочетена 190 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
МИНКО ИЛЧЕВ
Непоносимост към отрепки, боклуци, непорасли и с комплекс за размера на... стажа!!! И затова БЕЗДЕЙСТВАЩ:
Глобален модератор
Потребител герой

Рейтинг: +1723/-320
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 1785
Теми: 100

Активност
1.2%

Пасе патки всякакви! Образование - начално вечерно

« -: Петък, 15 Юли, 2022, 00:05:31 »
ОтговорОтговор

Радост за шофьорите, има желаещи да ги изместят, с по-голяма разлика от незнания и самочувствие. Слушам правителството в оставка е махнало ДДС-то за хляба. Журналята и някакви проверяващи искат да се намали цената с 20% на хляба. Интересно защо с толкова, ама сигурно защото при нас ДДС е 20% и се добавя или премахва?! Значи преди, ако без добавена стойност хлябът е 1 лв и му слагаме 20%, за да може да се краде това ДДС, не за друго. Хлябът за мен и вас става 1,20 лв и като се премахне махаме тези 20 ст, което е най-вероятно 20% намаление. Понеже на мен са ми трудни тези числа и вадя ЕЛКА. От тези 1,20 махам 20% или умножавам (тя го прави) по 0.8 и о чудо става 0,96 лв, а беше 1 лв. Чудо, чудо, ама всеки който е писал и една фактура, знае че ако една стока е с ДДС е 2 лв, а без е 1,(6) лв или 1,67 и 1 със, без е 0,8(3) или 0,83. Значи, освен ако не сме тъпанарите показвани по телевизията, ако знаем стоката с ДДС и искаме стойността й без, делим на 1,2 или умножаваме по 0,8(3) (идва от 1/1,2) което е 0,83 или й смъкваме 16,(6)% което е почти 17%, но не и 20%.

Една стока е с цена Х, обаче по споменатата причина се добавя ДДС от цялата й стойност се взимат 20% и се добавят. Колко е лесно с уравнение, та чак имам усещането, че и аз ще го разбера. Х + Х.(20/100) изнасяме зад скоби - (1+0,2).Х и 1,2.Х е цена с ДДС. В единия случай умножаване с (1,2), а другия делим на (1,2), а не махаме 20%.

В новините се споменава за чудесни цифри, ужасни цифри, огромни... Да питам от всичките цифри - 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9. Коя е чудесна, която ужасна , коя огромна...? Възможно е "огромна" цифра да е 9 като най-голямата. Ама другите как ли се изчисляват?

Някой, ако говори без да знае какво, дали казва нещо смислено и въобще ще го прави ли? ... ми е дълбоката мисъл в този и други случаи!

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Благословени да са тези, които нямат какво да кажат и въпреки това мълчат /не пишат/.
Принцип на Рудницки за нобеловите открития: Само онзи, който има абсолютни познания по изучавания проблем, може да го обясни, така че никой друг да не е в състояние да го проумее.
Наместо GPS, кажете ТАКОВАТА!!!
Форум на българските шофьори
« -: Петък, 15 Юли, 2022, 00:05:31 »

Активен
Етикети:
Страници: [1]   Нагоре
  Изпечатай  

Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама