Издаване на шофьорска книжка в Германия
Форум на българските шофьори
Четвъртък, 28 Март, 2024, 11:27:58 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: [1] 2 3   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Издаване на шофьорска книжка в Германия  (Прочетена 21214 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« -: Вторник, 25 Август, 2015, 09:51:23 »
ОтговорОтговор

Здравейте,

От 8 години не съм зад волана и затова до сега само съм чел форума без да се регистрирам и да участвам активно. Но сега имам нужда от помощ и затова ще ви питам каква е процедурата за смяна на българската книжка с немска. Имам Ц,Д и Е и техните производни.
В общи линии съм запознат че ми трябва адресна регистрация в Германия молба и разни такива неща. Мойта книжка изтича 07/2018 година и евентуално ще трябва да я заменя с немска такава и от това което намерих в нета пише че и медицинско ще ми трябва. Та тъй като съм с очила се интересувам дали няма да имам някаква спънка относно това колко диоптера са ми цайсите. Последния ми медицински преглед за подновяване поради изтичане на срока на книжката ми, очния доктор нещо ми измрънка че леееко прехвърлям границите от общия сбор и на двете стъкла. Май каза че не трябва да е повече от 5 или 6 диоптера. Та според доктора ако прехвъриш тия стойности губиш С,Д и Е щото си бил кьорав. Аз обаче никъде из нета не можах да намеря нито за България нито за Германия някаква информация че нямам право да управлявам МПС от професионалните категории ако нося очила с по-голям диоптер. Иначе още от както имам Ц категория в последната графа на гърба на книжката имам ограничение 01. Което като разпитах е означавало че трябва да управлявам МПС само с коригиращи зрението очила.
Та ако някой е лично запознат със цялата процедура по смяната на българска с немска книжка и драсне два три реда последователността и необходимите срокове и процедури по смяната им ще съм му много благодарен.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
Форум на българските шофьори
« -: Вторник, 25 Август, 2015, 09:51:23 »

 Активен
driver70
Пълноправен потребител
***

Рейтинг: +42/-26
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 220
Теми: 11



Активност
0%
не казвай хоп преди да си скочил


Ел. поща
« Отговор #1 -: Вторник, 25 Август, 2015, 18:54:28 »
ОтговорОтговор

Човекът,който ще даде,най добро инфо по въпроса е SEMPER.Пробвай на лични,мое виждане.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #1 -: Вторник, 25 Август, 2015, 18:54:28 »

 Активен
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #2 -: Сряда, 26 Август, 2015, 14:59:22 »
ОтговорОтговор

По добре в темата, че може след време някой друг да се интересува.

Само че след малко.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #3 -: Сряда, 26 Август, 2015, 15:05:35 »
ОтговорОтговор

Да разбира се. Така може и нещо и да изкочи което поне на мен да мие убегвало.
Сега се сетих и за дигиталната карта че такава въобще нямам. до последно карах с шайби. За АДР (щото и той ми е изтекъл) май е по-добре тук да се изкара че не сме перфектни с езика. За професионалната компетентност или там вече както е модерно се бях явявал още 98 на изпит.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #4 -: Сряда, 26 Август, 2015, 16:12:56 »
ОтговорОтговор

Първо адресна регистрация - прави се в кметството по местоживеене, казва се гемайнде. За адресната регистрация ти трябва лична карта, в по големите градове може да ти искат и договор за наем, или някакво друго основание че пребиваваш на този адрес.

Книжката не знам защо искаш да я сменяш изобщо, по принцип няма нужда.
Смяната става в фюрершайнщеле , товя място винаги е заедно с цуласунгщелето - там където се вадят номерата на колите.

Трябват ти
- шофьорска книжка, може и да е с изтекла валидност
- биометрична снимка
- медицинско от очен лекар
- медицинско от общопрактикуващ лекар
- формуляр, който се взима от място, не знам, може и в интернет да го има.
- ако изпаднат в подробности , могат да ти искат адресната регистрация.

С тези неща отиваш, попълват ти документите и започваш да чакаш да ти направят сверка на документите от България. Срока е два месеца, често става много по бързо - в рамките на две седмици.

През това време старата ти книжка е в теб, или ти дават една хвърчаща бележка, с която също можеш да караш.


След това отиваш и си получаваш книжката.
При смяната категориите се запазват, единствено не ти признават Т, а ти дават L -това пак е категория за трактор, но не съм наясно каква е разликата. Валидността на професионалните категории е 5 години, на останалите е 15 години. Тоест ако не си подновиш книжката след 5 години, любителските категории продължават да ти важат.

В книжката имаш 9 точки, за почти всяко нарушение ти взимат точка. Ако след това две години, или година, не съм сигурен колко е точно, нямаш други нарушения точките ти се възстановяват. Ако го закъсаш от към точки, ходиш на неделно училище няколко пъти и си ги връщаш.

Смяната на книжката струва между 30-40  евро, плащат се на място, или на каса, или някъде имат автомати.

Снимката струва около 10 евро, има и автомати за снимки, там излиза 5-6 евро.


Двете медицински костват общо над 200 евро.

Медицинските са доста тежки, нямат абсолютно нищо с ваденето на българско медицинско.

Щом имаш грижа с очите, мини първо очен лекар. Обръщам внимание, за професионална категория медицинското е от лекар. Само за любителска книжка се минава в ателие за оптика, съвсем елементарен и евтин тест.
При лекаря обаче не стоят така нещата. Минаваш през около 15 апарата, на някои от тях лекаря ти гледа очите, в други ти гледаш и казваш какво виждаш. По принцип с очила няма проблем да минеш - стига да издържиш теста.  След това обаче се отбелязва, че имаш право да караш само с очила. Мисля, че и на снимката на книжката трябва да си с очила, но не съм сигурен - питай лекаря.

Другото медицинско също е неприятно, най вече в частта с слуха. Останалото е нормален преглед, кръв за изследвания и кардиограма.
За слуха ти дават едни слушалки и един бутон в ръцете. Последователно започват да ти пускат шумове с всякаква честота - ниски,високи,нормални, и ти трябва да реагираш на всеки с натискане на бутон. След това ти разпечатват една диаграма, и се моли да не са те изкарали глух. Доста е труден този тест.


Обръщам внимание , че в Германия всичко се върши след предварителна уговорка - това се нарича Термин. Тоест предварително трябва да се обадиш на лекарите, и да си уговориш час.



Дигитална карта си извади тук, най добре след книжката. Вади се в ДЕКРА, ТюФ , в някои провинции има и други организации освен тези двете.  Трябва ти книжка, пак снимка , и формуляр, който се взема от място. След около 10 дена може да я получиш по пощата, или да отидеш на място да я вземеш, зависи  как си се уговорил. Струва само 35 евро.  Не знам ако смениш книжката, дали не трябва да смениш и картата, защото в нея е описан номера на книжката ти. Чувал съм, че може с ксерокопие на старата книжка да важи, но не съм сигурен.


С професионалната компетентност не съм наясно българската дали ще ти важи с немска книжка. Тук е 30 часа, но не знам колко струва.

АДРите мисля че важат.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #5 -: Сряда, 26 Август, 2015, 16:25:06 »
ОтговорОтговор

Благодаря за подробната информация.
Нали като пребивавш повече от 6 месеца ти трябва тяхна книжка. Та затова разпитвам как се подменя.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #6 -: Сряда, 26 Август, 2015, 17:03:34 »
ОтговорОтговор

Не, това е някакво ЕШК, има едни 6 месеца, но те са за съвсем друго - за вадене на нова категория.

Книжката ти важи докато е валидна. По закон след това трябва да си я смениш с немска.
Масово не се прави това, подменят си книжките в България, какви са последствията - не знам.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #7 -: Сряда, 26 Август, 2015, 18:24:36 »
ОтговорОтговор

То щом е така е доста успокоително поне за мен. Така верно може тук да си я подновя преди заминаване, като си извадя АДР-ра и картата на шофьора.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #8 -: Сряда, 26 Август, 2015, 21:23:33 »
ОтговорОтговор

Аз те съветвам да си подновиш всичко в България преди да заминеш, единствено дигиталната карта си изкарай в Германия , и е по бързо, и е три пъти по евтино.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #9 -: Четвъртък, 27 Август, 2015, 13:16:22 »
ОтговорОтговор

И на мен така ми текна да направа след последния ти пост. Ама нещо ми разправат че немец нема да вземе шофьор с БГ книжка та затова се вайкам какво да направя. Зачудих се и до посолството да отида и да питам.
А иначе при вадене на дигиталната карта в Германия там нема ли да ме върнат че книжката не е изадена от немска институция?

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #10 -: Четвъртък, 27 Август, 2015, 14:07:12 »
ОтговорОтговор

Няма нужда да биеш път до посолството

Ето ти документ по въпроса от посолството, на чист български - http://www.sofia.diplo.de/contentblob/3391970/Daten/1860908/Fhrerscheinbestimmungen_Deutschland.pdf


А кой и дали ще те вземе на работа - това зависи най вече от теб. Ако си навит да бачкаш за 9 евро, ти гарантирам че ще има опашка от работодатели за теб.


За картата не бери грижа - аз съм си я изкарал тук с българска книжка.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
latzi
Младши потребител
**

Рейтинг: +4/-0
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 68
Теми: 9



Активност
0%


Ел. поща
« Отговор #11 -: Четвъртък, 27 Август, 2015, 14:44:43 »
ОтговорОтговор

Таман виках и аз този документ да прикача. Преди минути го изнамерих и прочетох.
Така че отпада посолството.

Супер за картата.  А тя от всеки пунк на Декра ли мога да си я извадя или само по адресна регистрация? На мен ми мяза по адресна регистрация но да питам, че тая мойта има вероятнос в Щутгарт да съм по адрес а пък в Дюселдорф да е работата.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Челно с 70!
SEMPER
Потребител герой
*****

Рейтинг: +282/-99
Неактивен Неактивен

Germany Germany

Публикации: 1266
Теми: 10



Активност
0%


« Отговор #12 -: Четвъртък, 27 Август, 2015, 15:07:21 »
ОтговорОтговор

Не знам, аз моята съм си я изкарал в най близкия пункт.

Относно регистрацията обаче - крайно желателно е да си регистриран там, където се намираш.

Тук след регистрацията ще те залеят един куп документи по пощата, на повечето от тях своевременно трябва да отговаряш, или поне да си информиран за какво става дума.
След това също е напълно възможно някоя институция да се присети за теб, и да ти прати някое писмо,което да изисква своевременен отговор. Отделно, като си отвориш банкова сметка, картата ти, и пин-а за нея също пристигат по пощата.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Не бих могъл да ви дам пълна гаранция, че няма да има някакъв инцидентен случай на престъпност в страната
micyri
Потребител герой
*****

Рейтинг: +66/-131
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Germany Germany

Публикации: 958
Теми: 19



Активност
0%


« Отговор #13 -: Четвъртък, 28 Април, 2016, 14:09:23 »
ОтговорОтговор

SEMPER,скоро мой колега ми сподели ,че срока за смяна на шоф. книжка е след 6 мец. от адр. регистрация.
Бил спрян за проверка, и полицая му казал всичко това ,спасил се от глоба (300 евро),за това ,че работи в немска фирма.
След което моя човек започва процедура по издаване на немска шоф. книжка ,таксите са около 50 евро и малко по- скъпо,ако си над 50 г.
Да споделиш нещо от скоро ако знаеш.
Благодаря.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Rammbon
Потребител герой
*****

Рейтинг: +287/-23
Неактивен Неактивен

Пол: Мъж
Bulgaria Bulgaria

Публикации: 1424
Теми: 107



Активност
0%


« Отговор #14 -: Четвъртък, 28 Април, 2016, 16:49:39 »
ОтговорОтговор

Трябва ли пак да се яваваме на изпит или само се получава новата немска книжка? За българи, с адресна регистрация в Германия.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен

Етикети:
Страници: [1] 2 3   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!