Психологическа годност
Форум на българските шофьори
Четвъртък, 13 Юни, 2024, 18:24:20 *
Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
driver-bg.eu
 
   Начало   Обяви Мрежа Галерия Търси Календар Членове Етикети Вход Регистрация Чат  
collapse
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 22   Надолу
  Изпечатай  
Автор Тема: Психологическа годност  (Прочетена 139739 пъти)
0 Членове и 1 Гост преглежда(т) тази тема.
bobi5run
Начинаещ
*

Рейтинг: +2/-0
Неактивен Неактивен

Bulgaria Bulgaria

Публикации: 1
Теми: 0



Активност
0%

« Отговор #180 -: Сряда, 08 Февруари, 2017, 19:10:35 »
ОтговорОтговор

Приятели,
Преди дни взех психотеста, и то от първия път, честно (го взех) и при това годините ми не са малко. Вярно е, че преди да реша да стана таксиметров шофьор, цял живот съм работил тежка умствена работа. И аз, като много други колеги, щях да си изгърмя първия път на теста, ако не беше мой приятел, който да ми обърне внимание от личен опит, че психо-тестът е труден. Понеже имам време, отворих Интернет, намерих нужната информация и я усвоих пълноценно, което ще споделя за успеха на колегите, които в бъдеще ще се явяват на теста.
Първата съставка на теста е насочена да провери вниманието на изпитвания. При мен задача 1 бе следната: един хартиен лист, изографисан от двете страни. На първата има шаблонни фигурки (това заема един ред), които по-надолу са изобразени в произволен ред. Фигурките са квадрати с опашчици отстрани или по ъглите. Размерите им са по 4мм на страна на квадрата. На всяка от двете страници има по около 25 реда с тези банални фигурки. Така – вече се досещате каква е задачата, всъщност бяха две последователни. Първо Ви задават една фигурка, която следва да откриете чрез последователно обхождане на всички редове и при откриване да я зачертаете с една наклонена черта. Това упражнение е за време, след което се проверява процента на успеваемост. Второто упражнение е с две фигурки, като има елемент на увеличаване на сложността – едната фигурка се зачертава, а другата – подчертава. Тук единствената препоръка е да сте се наспали добре и да не сте прекалили с пиенето предната вечер, защото от това ще Ви падне нивото на концентрация. Препоръката всъщност важи за целия изпит.
Втората задача е по-сложна, подобна е на първата. Имате 100 шаблонни фигури, после същите са разхвърляни  произволно на втората страница , като всяка се среща по 1 път и е номерирана. Този път трябва да откриете всички еталонни фигури и на отделен лист да отбележите съответния номер. От моя личен опит мога да споделя, че решаването на тестове за интелигентност (и това го има в психо-теста – след малко) решително раздвижва интелекта и образното мислене. Горещата ми препоръка в това отношение е да влезете в Интернет и да решавате до припадък всички тестове за интелигентност, които откриете, независимо дали са платени (не съветвам изобщо да плащате, просто се тренирайте) или безплатни, дали или не дават резултата и верните отговори. Дори да не знаете верните отговори, то по IQ резултата (ако го дават) или по Вашето вътрешно убеждение, Вие ще разбирате кои са правилните отговори.
Следващата задача при мен бе класически IQ тест в 4 части. При положение, че 10 дена преди това по 2 часа на ден бях решавал тестове за интелигентност  тук нямаше за мен абсолютно никакви изненади. Имах възможността да изуча всички похвати при съставяне на тестове, с изключение на най-трудните, за които, очевидно трябва да си гений, за да ги решиш. Въпросите не са от категорията за гении, така че ги минах като бърз влак на БДЖ покрай закрита гара.
При тестовете за интелигентност има едно ниво, за което не мога да коментирам – то за мен е очевидно. По начало тези мои коментари са за хора с нормален интелект, на които просто бих искал да окажа техническа помощ за по-лесно справяне с теста.
За две седмици постоянно решаване на тестове за интелигентност успях да разкрия основните схеми, по които са съставени упражненията.
Хватка 1 : Съчленяване. Две от фигурите се долепват и образуват третата, която за заблуда не винаги е трета под ред. Има два подварианта – с и без отстраняване на „вътрешните“  черти (кой както може да го разбира – практиката дава отговор). Има фигури (като равнобедрен триъгълник), които се цепят и се добавят към други.
Хватка 2 :Наслагване, пак с два подварианта – просто наслагване и отстраняване при наслагване на съвпадащи (дублиращи елементи) – най-вече при задачи с блокчета от домино. От тази задача има много упражнения и човек трябва да внимава кой вариант е актуален, като внимателно огледа първите два готови варианта в задачата, за да извлече закономерността и да реши третата.
Хватка 3. Геометрични фигури, подредени по доста завързани закономерности. Това са корабчета, къщички с флагове, с различие в очернянето (черно-бели са) . Това са и други фигури – обикновено кръг, квадрат и шестоъгълник. Явяват се или нормално или след трансформация – разтеглено, орязано  или свито.
Следва да се разгадаят закономерностите при: повторяемост на елементите, броя очернени елементи, брой на флагчетата, и т.н.
Хватка 4 . Часовник. Има много забавна серия от задачи, при които следва да си мислите за часовник (със стрелки) и движението на стрелките право и обратно на посоката на движение на часовниковата стрелка. Това са фигури като квадрати с или без разграфени кутийки, или някакви шестлистни цветя, като основа, върху които се изобразяват цветчета. Закономерността при тези задачи се хваща като си мислите, че съответните точки (квадратчета) или цветчета се движат по или обратно на часовниковата стрелка през 45 или 90 градуса или през 1 час – както го видите. Естествено има и усложнения – има 2 фигури и едните се движат по , а другите – обратно на часовниковата стрелка.
Хватка 5. Стави. Сериозно усложнение на този вид задачи са задачите със „стави“. Имаме квадрат с равномерно разположени вътре в него точки, за някои от които има захванати отсечки (математически казано) или ръчки. Мислете си , че на местата на ставите има лагери и там рамото се движи кръгово. Има единични ръчки и двойни. Движението обикновено е през 90 градуса, интересно е преминаването извън границите на квадрата.
Хватка 6. Гравитация. Към особено трудните задачи са тези с геометрични фигури (триъгълник, квадрат и шестоъгълник обикновено, но видът и комбинацията им е без никакво значение) плюс хаотично на пръв поглед разположени топчета. Разгадаването тук е да си мислите за гравитацията – представяте си, че топчето е хвърлено от единия край (определяте го) и независимо (в някои случаи и зависи) от фигурите осъществява движение, все едно се тупка в земята и после отскача, движено от първоначалната сила и от гравитацията. С тези си прозрения, приятели, успях да постигна резултат на прага на гениалността, но не и него. Така че – споко – говори Ви нормален човек.
Тестът за интелигентност е за време – дават Ви 30 минути.
После следва психологически тест. Неговите цели са да определи две неща: дали сте агресивен и що за човек сте (един вид дали сте нормален). Без да съм психолог представям тук своите коментари по темата.
При тестването получавате въпроси, на които отговаряте с „Да“ или с „Не“ или Ви се предлагат на вниманието твърдения, които трябва да потвърдите (с „Да“) или да отречете като неприемливи за Вас (с „Не“). Има и трети вид тест, при който отговорът може да се градира в 5 степени – в зависимост от това в каква според мен степен предложеното твърдение е приемливо/неприемливо.
Освен елементарните за разгадаване въпроси, които искат да Ви проверят дали имате склонност към агресия (например „Изпитвате ли често желание да набиете някого?“), повечето въпроси са сериозно завоалирани и човек трябва да чете внимателно и да съобразява какво го питат. Иначе е лесно да попадне в капаните на теста, както ще обясня по-натам.
По принцип искам да посъветвам колегите, които ще се явяват на този тест, да се настроят психологически по точно определен начин. Значи, отивате да Ви проверяват дали сте нормален и дали сте побойник, скандалджия, неврастеник, неудачник, подтиснат и прочие. Ако тестът покаже, че имате от тези качества – изгаряте с 40 лева и почвате отново. Затова се настройте вътрешно, че сте: отстъпчив, разбран, не се карате с никого, не сте завистлив, не подозирате никого от приятелите Ви, че Ви завижда или клюкари, приемате хората с доверие, готов сте да услужите на всеки, не се биете с хората и т.н. Просто седнете, отпуснете се, представете си как изглеждат ангелите на земята и накрая си представете, че сте един от тях. Това трябва да е психологическата настройка, за техническите подробности четете по-долу.
Тестът за проверка на агресивността и характеристиките на личността се състои от въпроси, взети от класически въпросници (предимно американски) за определяне на различни страни от психиката на човека. Ровейки се в Интернет попаднах на учебник по психология, в който бяха изложени и коментирани всички известни тестове (и въпросниците към тях) за проверка на психологическото състояние. Извадих ги и в продължемие на 2 седмици съм ги чел и премислял- кой въпрос за каква цел се задава и каква информация за психичните черти на човека дава. Някои въпросници са умопомрачителни – съдържат по 300 въпроса. Експертите твърдят, че тестовете трудно може да бъдат излъгани и че човек трябва да се настрои да бъде себе си или като повечето хора. Все пак този тест е едно надлъгване, така че предварителната информация за естeството на въпросите ще Ви е от полза.
По начало „въпросите“ от тези тестове са или класически въпроси (с въпросителен знак, отговаря се с Да“ или „Не“) или твърдения, за чиято приложимост (вярност за Вас) отговаряте с „Да“ или „Не“. За по-просто ще употребявам „въпроси“.
За определяне нивото на агресивност психолозите задават директни или завоалирани въпроси пряко  по темата. Има и серия „странични“ въпроси, които целят да проверят психически качества, наличието на които се счита за хранителна среда за развитието на агресивността- завист, подтиснатост, неудовлетвореност от живота, мнителност, неубедителност в личните връзки и т.н. Изясняването на въпроса дали притежавате такива качества и дали изпадате в съответни състояние служи и за обрисуване на психологическия Ви портрет като цяло.
От директните въпроси ще спомена следните (може да има различие във формулировките):
„Често имам желанието да набия някого“ (отговаряте с „Не“)
„Често си мисля, че животът ми е един провал. (Отговор „Не“)
„Често си мисля за смъртта“ – ясно не.
От завоалираните въпроси започвам с върха на сладоледа:
„Бия се, не повече и не по-малко от другите“.
Ако не се усетите, като едното нищо си признавате, че сте побойник и че сте склонен към агресия, т.е. трупате „черни точки“. Този въпрос е майсторски подвеждащ, но аз съм тук, за да Ви предупредя навреме. Категоричният отговор тук е „Не“, защото ние просто не се бием с другите хора.
„Ако моите и на семейството ми интереси са застрашени съм готов да приложа физическа сила.“
Ако ставаше дума за директна физическа заплаха за живота, то щяхме да имаме неизбежна самоотбрана и всякакви действия в противодействие биха били законни. Само че у нас имаме писано право – закони, а не юмручно право и ако са ти нарушени „правата“ следва да си ги търсиш по съответния законов ред, а не с бой. Звучи малко абсурдно на фона на действителността, която си я знаем, но това е законовото положение – самоуправството е незаконно.
„Често развалям приятелства, макар и не по своя вина.“
Ако отговорите с „Да“ признавате, че сте един неудачник в живота, който има сериозни проблеми във връзките с околните. Категорично „Не“.
Следват по-ясни въпроси на темата агресия.
„Почти всяка седмица срещам някого, когото не мога да понасям.“ (Не)
„Хората, които постоянно ме дразнят, заслужават да получат „един по
носа”. (Не)
„Когато някой се отнася с мен несправедливо, не се нервирам от това.“ (Да)
„Рядко се бия, дори и когато другият ме е ударил.“ (Да)
„Познавам хора, които са способни да ме доведат до сбиване с тях.“ (Не)
Много са въпросите, които установяват наличието на качества, като завист, подтиснатост, неудовлятвореност и т.н., които се считат взаимнозависими с агресивността.
„Мисля, че не винаги получавам това, което заслужавам.“ (неудачник –Не)
„Знам, че хората говорят за мен зад гърба ми.“ (неуверен в себе си – Не)
„Предпазлив съм с хора, които са по-любезни, отколкото съм очаквал.“ (подозрителност – Не)
„Мисля, че има много хора, които не ме обичат.“ (ниско самочувствие – Не)

„Понякога съм доста завистлив, но не го показвам.“ (Не)

„Струва ми се, че другите хора ми се присмиват.“ (Не)

 Задължително ще има  въпрос за майка Ви – знайте, че е нормално да обичате и двамата си родители, но психолозите считат, че ако са Ви нарушени връзките с майка Ви, то ще имате потенциални психически проблеми през целия си живот. Затова знайте и отговаряйте праведно – обичате майка си повече от баща си и винаги съжалявате, че не сте направили още за нея. Тук няма цинизъм, аз го казвам с цялата си душа.
След като до тук сте отговорили „правилно“ на въпросите (препоръчвам да си издирите въпросниците и да си ги прочетете), следват (те всъщност са разбъркани, аз ги категоризирам заради изложението тук) въпроси за „изпускане на парата“, с които следва да си признаете, че и Вие сте човек – тропате по масата, тряскате вратата след себе си, повишавате тон, когато сте се ядосали. Ако и на тези въпроси решите да се правите на ангели – ставате подозрителни – все пак напрежението трябва да се разрежда по някакъв начин. Такива въпроси са:
„Мога да си спомня случаи, когато съм бил толкова ядосан, че взех
най-близкия предмет и го счупих.“ (Да)
„Когато някой ми крещи, крещя му и аз.“ (Да)
„Когато се ядосам много, ругая по този повод.“ (Да)

Имаше отделен въпросник, впечатлението след попълването на който е като „дълбока оран на душата“. Това са започнати изречения, които трябва да довършите. Тука естествено, съвети няма. Само да загатна какви са някои от въпросите, с моите отговори, които дадох на последното интервю за работа на подобен въпросник:
„Колкото и да е странно, но се страхувам от“ ...височина.
„Щастието се състои в“ .. възможността да доставяш радост на близките си.
„Семейството ми се отнася с мен, като с“... важна фигура.
„От мен се очаква“... да отговоря на очакванията на хората около мен.
„Когато мисля за миналото,“...се сещам само за хубави неща.
„Успехът се състои в“... признанието на хората, чието мнение уважавам.
Накрая има лист, в който да опишете в 10 точки какви качества имате и изобщо като какъв човек се мислите. Тук е моментът да помислите за всички положителни качества, които считате, че притежавате, или се стремите да имате. Аз поне изброих следните: лоялност към фирмата и шефа, усърден в работата, старателен, всеотдаен, любящ съпруг и баща, организиран, доверчив към хората, състрадателен, дружелюбен, откровен.
Това е психо-тестът. Накрая следва упражнението за рефлексите върху специалната машина. Както е описано в сайта ....... , става дума за една машина, която издава светлини и звуци, в отговор на които трябва да натискате копчета и педали. Потвърждавам мнението на други коментатори, че симулаторът в този сайт е от огромна помощ. Не считам, че скоростта му е много по-бавна, в сравнение с тази на истинската машина. Първо Ви пускат бавна, тренировъчна програма, за свикване с клавишите и педалите. При нея не бързайте, време не се мери, Вие определяте темпото  – спокойно пробвайте педалите и клавишите колко са твърди и преценете с каква сила да ги натискате. Ако усетите, че трудно включват – натискайте по-силно. После следва истинският тест, като накрая има леко забързване, но ако сте тренирали на симулатора, това не трябва да Ви затрудни.
Желая от все сърце успех на всички, които ще се явяват.

Share this topic on FacebookShare this topic on Twitter

Активен
Форум на българските шофьори
« Отговор #180 -: Сряда, 08 Февруари, 2017, 19:10:35 »

 Активен
Етикети:
Страници: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 22   Нагоре
  Изпечатай  
 
Отиди на:  

* Реклама
* Google Plus
* Реклама
Powered by PHP Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2009, Simple Machines
SimplePortal 2.3.5 © 2008-2012, SimplePortal
Валиден XHTML 1.0! Валиден CSS!